Ofis Malzemeleri

Yüzey Dezenfektanları

Yüzey dezenfektanları, kimyasal dezenfektanların yüzeylere sterilize edilmesi için uygulanmasını ifade eden dezenfeksiyon işlemi için yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Yüzey dezenfektanları, evdeki yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi, üzerinde mikropların büyüyebileceği kir ve yiyecek parçacıklarını ortadan kaldırılması gibi süreçlerde faydalıdır.

Kişisel hijyen ve düzenli ev temizliği, sağlık için çok önemlidir. Sık sık el yıkama, birçok yaygın hastalığa neden olan mikroorganizmaların (mikrop veya mikrop olarak da bilinir) yayılmasını önlemenin anahtarıdır. 

Antibakteriyel veya Antimikrobiyal İçerikli Yüzey Dezenfektanları

Aktif bir antibakteriyel veya antimikrobiyal bileşen içeren yüzey dezenfektanları ve dezenfekte ürünleri, hastalığa neden olabilecekler de dahil olmak üzere mikroplara karşı ekstra koruma sağlar. Bunun nedeni, aktif bileşenlerinin mikroorganizmaları öldürmek veya büyümesini kontrol etmek için basit temizlemenin ötesine geçmelerine yardımcı olmasıdır. (Antibakteriyel ve antimikrobiyal kelimeleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır. Bununla birlikte, Yüzey Dezenfektanları özelliklerinden antimikrobiyal, çok çeşitli mikroorganizmalara karşı aktivite anlamına gelirken, Yüzey Dezenfektanları özelliklerinden antibakteriyel, bakterilere karşı aktiviteyi ifade eder. Doğru temizlik alışkanlıkları, uygulamaları ve yüzey dezenfektanları ile birlikte, dezenfekte ürünleri, mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Sıvı kimyasal yüzey dezenfektanlarda “püskürt ve sil” yaklaşımı en yaygın olanıdır. Çoğu durumda, yüzeyler, yüzey dezenfektanları sayesinde ıslanarak buğulanır ve ardından hemen silinerek kurulanır. Çoğu ticari işletme ya da tıbbi ortamda, temizleyici bez birden çok yüzey üzerinde defalarca kullanılır ve bu da temizleyici mendil üzerinde dezenfektan sürecine müdahale edebilecek maddelerin birikebilmesine neden olmaktadır.

Yüzey Dezenfektanları ve Mikroplar

Mikroplar çoğunlukla birebir temas yoluyla ellerle bulaşır. Mikroplar, enfekte olduğumuzu bile bilmeden vücudumuza ağız, burun, göz ve cilt çatlaklarından girebilir. Yiyeceklerle uğraşanların kişisel hijyen konusunda yetersiz kalmaları, gıda kaynaklı hastalıkların ikinci önde gelen nedenidir. Amerikalılar her yıl soğuk algınlıkları için yaklaşık 5 milyar dolar, doktor randevuları için yaklaşık 3 milyar dolar, tedaviler için yaklaşık 2 milyar dolar harcamaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle her yıl tahmini 60 milyon okul günü ve 50 milyon iş günü kaybedilmektedir. Her yıl doktor muayenehanelerine yaklaşık 5,5 milyon ziyaret cilt enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Mikroplar cansız yüzeylerden ellere veya tam tersi şekilde aktarılabilir. Yüzey dezenfektanlarının önemi bu noktada devreye girmektedir. 

Yüzey dezenfektanları tarafından steril hale getirilmeyen  mikroplar kuru yüzeylerde birkaç saat ve nemli yüzeylerde (banyo lavaboları gibi) üç güne kadar yaşayabilir.

Örneğin, Salmonella mikrobu donmaya dayanabilir ve kuru yüzeylerde en az 24 saat yaşayabilir. Ortalama bir mutfak bulaşık bezi 4 milyar canlı mikrop içerebilir. Yüzey dezenfektanlarının faydaları arasında bu virüs ve mikrop yükünün bertaraf edilmesi gibi yararlar sayılabilir.

Yüzey Dezenfektanlarının Faydaları

Yüzey Dezenfektanları, kiri temizlemek için idealdir, ancak yalnızca dezenfektanlar veya dezenfektan temizleyiciler (aynı zamanda antibakteriyel Yüzey Dezenfektanları olarak da bilinir) birçok hastalığa neden olabilecek mikropları öldürür. Mutfak ve banyo tezgahları, kapı kolları, klozetler ve çocuk oyuncakları gibi yüzeyler, gözle görülür şekilde kirlenmemiş olmasalar bile bakterilerle hastalık yayacak ölçüde kirli hale gelebilir. Mikroplar, kirli temizlik bezleri ve süngerler üzerinde diğer yüzeylere yayılabilir. Bu gibi hijyen karşıtı durumlar Yüzey Dezenfektanları sayesinde bertaraf edilebilir. Yüzey dezenfektanlar ya da bakteri ve mikrop öldürdüğünü iddia eden ürünler, devletler tarafından belirlenen etkinlik gereksinimlerini ve yönergelerini karşılamalıdır. Yüzeylerin etkin bir şekilde dezenfekte edilebilmesi için ürün etiketlerindeki talimatlara dikkatle uyulması gerekmektedir. Yüzey dezenfektanları kullanımına bu bağlamda dikkatle yaklaşılmalıdır. Günümüzde, yüzey dezenfektanları enfeksiyonla mücadelede önemli bir silah olduğunu kanıtlamaktadır. Yüzey dezenfektanlarının, enfeksiyonları kontrol etme ve birçok bakteriyi öldürme yeteneklerinin yanı sıra çeşitli avantajları vardır. Bunun yanında, geniş bir patojen yelpazesine karşı sınırsız etkinliğe sahip hiçbir yüzey dezenfektanı yoktur. Kimyasal yüzey dezenfektanlarının konsantrasyonu, etki süresi, yüzey ve mikroorganizma türü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak en uygun yüzey dezenfektan seçiminin değerlendirilmesi gerekir.