Ofis Malzemeleri

Tuvalet Kağıtları ve Aparatları

Tuvalet kağıtları ve aparatları olmaksızın yaşamayı çoğumuz hayal dahi edemeyiz. Dünyada ortalama olarak, gelişmiş ya da gelişmekte olan bir ülke yurttaşı her yıl 100’den fazla tek rulo (yaklaşık 21.000 yaprak) tüketmektedir. Tuvalet kağıtları ve aparatları, sadece banyo hijyeni için değil, burun/yüz bakımı, dökülen kirleri silmek, makyaj temizlemek ve küçük banyo temizlik işleri için de kullanılır. Üreticiler, ortalama bir tek rulo tuvalet kağıdının yapımının beş gün sürdüğünü söylemektedir.

Tuvalet kağıdı, kağıt havlular, peçeteler ve yüz mendilleri hijyenik kağıtlar, temiz ve hijyenik olması gereken kişisel ürünlerdir. Tuvalet kağıtları ve aparatları, hammaddenin az rafine edilmesiyle çeşitli oranlarda ağartılmış kraft hamurlarından yapılırlar, bu da onları yumuşak, hacimli ve emici hale getirir. Tuvalet kağıtları ve aparatları, bir, iki veya üç katlı olabilir, yani tek bir yaprak veya onu güçlendirici ve daha emici hale getirmek için arka arkaya yerleştirilmiş iki-üç yaprak şeklinde konumlandırılmaktadır. Tuvalet kağıtlarına; renk, koku ve kabartma gibi unsurlar da eklenebilir, ancak kokular bazen parfümlere alerjisi olan tüketiciler için bir takım sorunlara neden olabilir. Tuvalet kağıtları arasındaki en büyük fark, doğrudan yontma ahşaptan üretilen işlenmemiş kağıt ürünler ile geri dönüştürülmüş kağıttan yapılanlar arasındaki ayrımdır. Bununla birlikte, çoğu tuvalet kağıdı, geri dönüştürülmüş karton silindirlerin etrafına sarılır.

Tuvalet Kağıtları ve Aparatları Özellikleri

Tuvalet kağıtları ve aparatları farklı tiplerde olup duvara monte edilmek suretiyle kullanılırlar. Yapıları itibariyle, tuvalet kağıdı aparatları gereğinden fazla kullanılarak, israf edilmesinin de önüne geçerler. Ayrıca genellikle kendine özgü bir kilit mekanizması bulunan tuvalet kağıdı aparatları bu sayede halka açık alanlarda sık karşılaşılan kağıt rulosunun tamamının alınıp gidilmesi durumunun da önüne geçerler. Tuvalet kağıtları ve aparatlarının sağladığı bir diğer avantaj da kapalı oldukları için kağıt rulosunun yere düşmesine ve ıslanarak bozulmasına engel olmaktır. Plastik, paslanmaz çelik, krom gibi malzemelerden üretimi yapılan tuvalet kağıdı aparatlarına takılan kağıt ruloları da aparatın modeline göre farklılık gösterebilir. Standart tuvalet kağıdı rulolarının yanı sıra büyük boy aparatlara uygun biçimde tasarlanmış, metre olarak çok daha uzun rulolar da mevcuttur.

Kullanım kolaylığı ve avantajlarının yanı sıra son zamanlarda üretilen tuvalet kağıtları ve aparatları görüntü ve tasarım olarak da oldukça şık ve çeşitlidir. Kare, dikdörtgen ya da yuvarlak modelleri olabilen bu aparatların tuvalet veya banyonun genel renk ve görüntüsüne uyumlu tiplerini bulmak mümkündür. Modern çizgilerin hâkim olduğu tuvaletler için son derece şık ve parlak, paslanmaz çelik ya da krom tuvalet kağıtları ve aparatları tercih edilebilir. Daha klasik bir tarz arayanlar içinse farklı materyallerden üretilmiş, ahşap görünümlü tuvalet kağıtları ve aparatları bulmak mümkündür. Ayrıca şeffaf plastikten yapılmış Tuvalet kağıtları ve aparatları da vardır. Bu tarz Tuvalet kağıtları ve aparatlarının en büyük avantajı içindeki kâğıt miktarının takip edilebilir olmasıdır.

Tuvalet Kağıtları ve Aparatları Tarihi

Tuvalet Kağıtları ve aparatları tarihi, kağıt yaygın olarak bulunmadan önce, çeşitli malzemelerden oluşmuştur. Romalılar, umumi tuvalet ihtiyaçları için; ahşap veya değerli metalden yapılmış L şeklinde bir sopa (hokey sopası gibi) kullanıyor, umumi tuvaletlerde, kullanımlar arasında temizlik amaçlı tuzlu suda bekletilen süngerlerle temizleniyorlardı.

Kurak iklimlerde; temizlenmek için, kum, toz tuğla veya toprak kullanıldı. Bir zamanlar, midye kabuğu bile sevilen ve çok tutulan temizlik araçlarından biriydi. Yirminci yüzyılın başlarına kadar mısır koçanı da bu bağlamda kullanılmıştır. On beşinci yüzyılın sonlarında, kağıt yaygın olarak kullanılmaya başlandığında, diğer geleneksel malzemelerin yerini tuvalet kağıdı ve aparatları almaya başladı. Tuvalet Kağıtları ve Aparatları, İngiliz Delikli Kağıt Şirketi tarafından geliştirildiğinde 1880 civarında ilk kez ortaya çıkan oldukça modern bir buluş olmuştu. Modern yapısından çok daha kaba bir yapıda olan Tuvalet Kağıtları ve Aparatları, tek tek karelerden oluşan kutularda satılırdı. Amerika’da, Scott Paper Company, Waldorf gibi markalar, tuvalet kağıtları ve aparatlarını 1890 gibi erken bir tarihte rulolar halinde üretti. İlk rulolar delikli değildi, kağıdın kesilmesi için tırtıklı dişlere sahipti. Yıllardır, tuvalet kağıtları ve aparatları, tüketiciler için genellikle onu adıyla istemekten ve hatta satın alırken görülmekten utandıkları gereçlerdi. Çekingen müşteriler sadece “İki, lütfen” diye isteklerini ifade eder, kasiyer ne istediklerini anlar ve sessizce ihtiyaçlarını kendilerine uzatırdı. Her şeyi gizli tutmak için tuvalet kağıdı sıkı sıkı paketlenmiş, hatta kahverengi kağıt ambalajlarda satılırdı.

Piyasaya sürülmesinden bu yana geçen 120 yıl boyunca, tuvalet kağıtları ve aparatları çok az sayıda değişime uğramıştır. Tuvalet Kağıtları, artık deliklidir ve kokulu, kabartmalı veya renkli üretilebilmektedir. Son zamanlarda, tuvalet kağıdı üreticileri, bir rulodaki yaprak sayısını artırarak tüketicilerin ruloyu daha az sıklıkta değiştirmesine olanak tanıyan fırsatlar sunmuştur.

İşlenmemiş Tuvalet Kağıtları ve Aparatları İçerikleri

Tuvalet Kağıtları ve Aparatları genellikle yeni veya “işlenmemiş” kağıttan, yumuşak ağaç ve sert ağaç ağaçlarının bir kombinasyonu kullanılarak yapılır. Tuvalet Kağıtları ve Aparatları, yumuşak ve sert gövdeli ağaç çeşitlerinden, birbirlerini saran uzun lifleri olan ağaç çeşitlerinden üretilmektedir. Sakız, akçaağaç ve meşe gibi sert ağaç ağaçlarının daha yumuşak bir kağıt yapan daha kısa lifleri vardır. Tuvalet kağıdı genellikle yaklaşık %70 sert ağaç ve % 30 yumuşak ağaç kombinasyonu şeklinde üretilir. Tuvalet Kağıtları ve Aparatları üretiminde kullanılan diğer malzemeler arasında su ve ağaçları kullanılabilir liflere ayırmak için kimyasallar ve ağartıcılar bulunmaktadır. Geri dönüştürülmüş ürünlerden Tuvalet Kağıtları ve Aparatları üreten şirketler, kağıdı beyazlatmak için oksijen, ozon, sodyum hidroksit veya peroksit kullanır. Bununla birlikte, işlenmemiş kağıt üreticileri genellikle çevre için bir tehdit olarak tanımlanan klor bazlı ağartıcıları (klor dioksit) kullanırlar.

Tuvalet Kağıdı Geri Dönüştürülme Süreci

Geri dönüştürülmüş kağıttan yapılan Tuvalet Kağıtları, her renkten üretilebilmektedir. Kağıt, onu sıvı bir bulamaca dönüştürmek için sıcak su ve deterjanlarla birleştiren hamur makinesi adı verilen devasa bir tekneye girer. Geri dönüştürülen hamur daha sonra kağıt kaplamaları ve mürekkepleri çıkarmak için bir dizi elek ve durulamadan geçer. Kağıt hamuru biraz beyazlatılır ve peroksit gibi oksijen bazlı ürünlerle sterilize edilir. Daha sonra, işlenmemiş kağıt ürünleri gibi 7’den 10’a kadar olan adımlardan geçerek daha ucuz, daha az beyaz kağıt üretir.

Tuvalet Kağıdının Kalite Kontrolü

Tuvalet kağıdı ve aparatlarını üreten şirketler, örneğin ürettikleri kağıdın kalitesinden emin olmak için genellikle kendi ağaç stantlarını muhafaza ederler. Hamur haline getirme işleminde kullanılan kimyasallar da dikkatlice test edilir ve izlenir. Bir bulamacın pişirildiği sıcaklıklar da ölçüler, makineler ve işlemler kontrol edilerek sağlanır. Tamamlanan kağıt, esneme, opaklık, nem içeriği, pürüzsüzlük ve renk gibi çeşitli nitelikler açısından test edilebilir.