Ofis Malzemeleri

Toptan Streç Film

Toptan streç film mutfaktan endüstriye, lojistikten depolamaya kadar pek çok sektörün ortak ihtiyaçları arasındadır.

Yiyeceklerin depolanmasına ve dondurulmasına yardımcı olmak, et dövmek, peynir, kurabiye hamuru veya tereyağı ruloları yapmak gibi belirli mutfak görevlerini yerine getirmek için streç film kullanıyoruz. Ancak streç film kullanmak bazı sorunları yaratabilir. Toptan streç film fiyatları daha az alımlara göre adet fiyatı olarak çok daha avantajlıdır.

Toptan Streç Film

Çoğumuz için, toptan streç film temel özelliği yapışmasıdır. Sargıların ne kadar yapışkan olduğunu görmek için, 8 ons üzümleri farklı malzemelerden (metal, cam ve plastik kaseler, güvenli seramik pişirme kabı) kaplara koyduk ve her bir kabı kapatmak için bir tabaka plastik kullandık. Sonra kapları ters çevirdik ve salladık. Tüm sargılar metale, cama ve seramiğe iyice yapıştı.  

Tüm plastik sargılar cama, metale ve seramiğe başarılı bir şekilde sarıldı, ancak birkaçı plastik kaplara yapışmayı başaramadı.

Tüm plastik ambalajların iki temel malzeme türünden birinden yapılır, polivinil klorür veya polietilen. Her bir sargı, bu temel malzemelerden değil, üreticilerin eklediği tescilli yapıştırıcılardan tutunur. Her bir yapışkanın bileşimi, sargının belirli malzemelere ne kadar iyi yapışacağını belirler, bu nedenle cama sıkıca yapışan bir yapışkan plastikle aynı işi görmeyebilir. Test ettiğimiz tüm malzemelere iyi yapışan ürünleri tercih ettik.

Toptan Streç Film Daha Kalın Sargılar Daha Dayanıklıdır

Ayrıca, her denemeden sonra kaseyi sallayarak bir cam kaseyi 10 kez açıp yeniden kapatmak için bir yaprak kullanarak ambalajların ne kadar iyi kapatıldığını da inceledik. Yeterli malzeme kaldığı sürece tüm sargılar her seferinde yeniden kapatılabiliyordu. Yeniden gerildiğinde, bazı sargılar kenarları yırtarak bize çalışmak için gittikçe daha az malzeme bıraksada yapışkanlıklarını kaybetmediler. 

Toptan Streç Film Güvenliği

Bir zamanlar, toptan streç film (soğutulmuş gıdaları korumak için kullanılan ince film polimerleri için genel terim), esnekliği artırmak için plastikleştiriciler adı verilen kimyasallar içeren ftalatlar içeren polivinil klorürden (PVC) yapılmıştır. Ftalatlar muhtemelen toksiktir çünkü hormonları bozarlar ve bu bileşikler kendileriyle yapılan plastiğe sarılı yiyeceklere sızabilir. Ancak 2006 itibariyle üretilen neredeyse tüm plastik sargılar ftalat içermez. Ne yazık ki, çoğu artık düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) veya poliviniliden klorür (PVDC) ile yapılmaktadır. (İstisnalar, catering ve profesyonel mutfaklarda kullanılan sargılardır.) LDPE ve PVDC, PVC ile yapılan plastik sargıların yanı sıra yapışmazlar, ancak daha endişe verici olan, LDPE’nin dietilheksil adipat (DEHA) içerebileceği gerçeğidir. Bu durum toptan streç film gıda saklamak için artık daha güvenlidir anlamına gelir.

 Toptan Streç Film Mikrodalgada Kullanılır Mı?

Bununla birlikte, en büyük endişe kaynağı, toptan streç film ürünün mikrodalga fırınlarda ısıtılan yemekleri örtmek için kullanıldığında kimyasalları gıdalara akıtıp akıtmayacağıdır. DEHA’nın gıdalara, özellikle et ve peynir gibi yağlı yiyeceklere girmesi mümkündür. Bu nedenle, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), mikrodalgada “mikrodalgaya güvenli” olarak etiketlenmeyen herhangi bir plastik ambalajın kullanılmamasını tavsiye ediyor. Bu sıfatı kazanmak için, kurumu tatmin eden testleri geçmesi gerekir. (Aynı şey gıda ile temas eden plastik kaplar için de geçerlidir.)

Mikrodalgada ısıtılan yiyecekler üzerinde plastik sargı kullanırsanız, sargının kabın üzerine gevşek bir şekilde yerleştirildiğinden, ancak yiyeceğe değmediğinden emin olun. Bazı ürün etiketleri, plastiğin sıcak gıda ile temas etmesi durumunda erimesini önlemek için ambalaj ile gıda arasında bir inç veya daha fazla olması gerektiğini belirtir. Plastik ambalaj yerine yağlı kağıt veya beyaz kağıt havlu kullanmanız tavsiye edilir. Mikrodalgada yiyecekleri yalnızca cam veya seramik kaplarda ısıtılmalıdır.

Mikrodalgada kullanmayı düşündüğünüz plastik tabakların bu kullanım için güvenli olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Mikrodalgaya dayanıklı plastikler için uluslararası standart işaretlemeleri vardır. Altta küçük bir çanak ve çanağın üstünde beş sıra dalga olan bir kare. Tek kullanımlık kapları bir kez ısıtıldıktan sonra attığınızdan emin olun. Bunları yeniden ısıtmak, plastikteki kimyasalların yemeğinize sızmasına da neden olabilir.

Streç Sarma

 Genellikle öğelerin etrafına sarılmış Doğrusal düşük yoğunluklu polietilenden (LLDPE) yapılan oldukça gerilebilir bir toptan streç film. Elastik toparlanma, ürünleri sıkı bir şekilde bağlı tutar.

Streç film, ürünleri paletlere sarıp birbirine ve palete sabitlemek için kullanılır. Ürün kaybını azaltmaya, yükün kurcalanmasını önlemeye ve çalışanların yaralanmasını azaltmaya yardımcı olur. 

Toptan Streç Film Sarma

Dökme toptan streç film olarak da adlandırılır, bir döküm ekstrüzyon işlemi kullanılarak üretilir. Dökme ekstrüzyon işlemi, termoplastik bir malzemenin eritildiği ve düz bir kalıptan bir soğutma silindiri üzerine ekstrüde edildiği, burada söndürüldüğü ve yeniden katılaştırıldığı sürekli bir işlemdir. Bu işlem, Dökme streç filmin mükemmel netliğe sahip olmasını, germek için daha az kuvvet gerektirmesini, yırtılma direncini artırmasını, makinelerden sessizce gevşemesini ve üstün bir yapışma sunmasını sağlar. Hem makine sınıfı hem de el sınıfı streç film mevcuttur.

 Dökme Toptan Streç Film

Dökme Streç Filmin Avantajları- Üflemeli toptan streç film türüne göre daha ucuzdur, düşük üretim maliyetleri nedeniyle streç film daha popülerdir. Artan netlik, kullanıcıların paketlenmiş ürünleri görmesini sağlar. Dökme streç sargı, şişmiş streç sargıya kıyasla sessizce açılır. Dökme streç film, sargının güvenli bir şekilde paketlenmiş halde kalmasını sağlayan iki taraflı yapışma sunar.

Dökme Streç Filmin Dezavantajları- Üflemeli bizim toptan streç film sağladığı yük / tutma gücü sunmaz. Dökme streç film, şişirilmiş streç filmden daha az yırtılma direncine sahiptir.

Üflemeli Streç Sarma – Üflemeli toptan streç film olarak da adlandırılan, üflemeli ekstrüzyon işlemi kullanılarak üretilir. 

Bu işlem, şişirilmiş filmin dökme işleminden daha sağlam ve daha esnek olmasını sağlar. Üflemeli filmin daha yüksek mekanik özellikleri tipik olarak daha önemli bir yük tutma gücüne izin verir.