Ofis Malzemeleri

Toptan Alüminyum Folyo

Toptan alüminyum folyo satışı günümüzde sıkça kullanan alüminyum folyoyu fazla kullanan pek çok işletme ve sanayi için en tasarruflu seçimdir.

Toptan Alüminyum Folyo ve Ambalaj Üretimi

Alüminyum folyonun kökeni 1900’lerin başlarına kadar uzanır. Günümüzde hala işlevini devam ettiren bir Amerikan firması olan Life Savers, ilk olarak 1913 yılında folyo ile ambalajlanmıştır ve o günden bugüne kadar ikramlar, çikolatalar, şekerler hatta yemekler alüminyum folyonun içine yerleştirilmiştir. Folyo kullanımı son 100 yılda neredeyse sonsuz bir sayıya ulaştı. Noel ağacı süslerinden uzay aracı yalıtımına, TV yemeklerinden ilaç paketlerine kadar toptan alüminyum folyo birçok yönden hem ürünlerimizi hem de hayatımızı iyileştirdi.

Toptan Alüminyum Folyo Hakkında Küçük Bilgiler

  • Alüminyum folyonun ilk ticari kullanımı 

Alüminyum folyonun ilk ticari kullanımlarından biri 1913’te geldi. Yarış güvercinlerini tanımlamak için folyo bacak bantları kullanıldı.

1959’da piyasaya sürülen yenilikçi tüketici ürünü teslimatı Jiffy Pop Popcorn, “sihirli ikramlarını” sunmak için ağır kalibreli bir folyo tava ile genişletilebilir, hafif kalınlıkta bir folyo örtüyü birleştirdi.

  • Enerji tasarrufu için etkilidir

Alüminyum folyonun “parlak” tarafı yüzde 88 yansıtıcıdır, bu da onu güneş ısısı için en iyi ve en verimli izolatörlerden biri yapar. Bu durum alüminyum folyo toptan satış açısından en büyük avantajı sağlar.

  • Her yıl milyarlarca konteyner üretiliyor 

Yılda yaklaşık 7 milyar alüminyum folyo kap üretiliyor. Bu üretim hızı, saniyede 220 konteyner alüminyum folyo demek. Bu kadar üretim pazarlara toptan alüminyum folyo olarak hızla giriyor.

  • Alüminyum folyo nasıl yapılır

Alüminyum folyo, erimiş alüminyumdan dökülen alüminyum plakaların bir haddehanede istenilen kalınlığa haddelenmesiyle üretilir. Sabit bir kalınlığı korumak için, bir teknisyen, levha üzerindeki basıncın doğru olduğundan emin olmak için haddehane sensörlerini izler. Sensörler teknisyene basıncın çok yüksek olup olmadığını söyleyebilir ve ardından teknisyen silindirleri daha fazla veya daha az basınç uygulayacak şekilde ayarlayabilir. Daha sonra sarılır ve soğuk haddeleme tesisine gönderilir. İnce olmasından dolayı kırılmayı önlemek için folyo soğuk haddehanede iki katına çıkarılır ve istenilen kalınlıkta haddelenir. Alüminyum folyo; ışığa, oksijene, neme ve bakterilere karşı tam bir bariyer sağlar. Bu nedenle folyo, gıda ve ilaç ambalajlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Toptan alüminyum folyo bu sektörlerin hepsi için en akıllıca fikirlerdendir.

Toptan Alüminyum Folyo ve Ambalaj Pazarının Büyümesi

İlk biçimlendirilmiş, tamamen folyo gıda ambalaj kapları 1948’de piyasaya çıktı. Bu kaplar, şu anda her süpermarkette satılan kalıpla biçimlendirilmiş paketleme ürünleri haline geldi. 1950’lerde ve 1960’larda muhteşem bir büyüme dönemi yaşandı. Bölmeli tepsilerde paketlenen TV yemekleri, gıda ürünleri pazarını yeniden şekillendirmeye başladı. Ambalaj folyosu artık üç ana kategoriye ayrılmıştır: ev / kurumsal folyo, yarı sert folyo kaplar ve esnek ambalaj. On yıllardır, bu kategorilerin her birinde folyo kullanımı istikrarlı bir şekilde artmıştır. Gerek toptan alüminyum folyo gerekse perakende alüminyum folyo satışı her gün katlanarak artmaktadır.

 Toptan Alüminyum Folyo Kullanılan Sektörler

Yiyecek Hazırlama: Alüminyum folyo “çift fırınlanabilir” olup hem konveksiyonlu hem de fanlı fırınlarda kullanılabilir. Folyonun popüler bir kullanımı, aşırı pişmeyi önlemek için tavuğun ve etin daha ince kısımlarını kaplamaktır. Ayrıca mikrodalga fırınlarda da alüminyum folyo sınırlı kullanımlarla uygulanabilir.

İzolasyon: Alüminyum folyo yüzde 88 yansıtıcıdır. Isı yalıtımı ve ısı alışverişi için yaygın olarak kullanılmaktadır. Folyo destekli bina yalıtımı sadece ısıyı yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda koruyucu bir buhar bariyeri sağlar. Toptan alüminyum folyo en fazla bu sektörde tercih edilir. Bunun sebebi bir yiyecekle bir binanın arasındaki boyut farkıdır.

Elektronik: Elektrik kapasitörlerindeki folyo, elektrik yükleri için kompakt depolama sağlar. Folyo yüzeyi işlenirse, oksit kaplama bir yalıtkan olarak çalışır. Alüminyum folyo kapasitörler, televizyon ve bilgisayarlar dahil olmak üzere elektrikli ekipmanlarda yaygın olarak bulunur.

Jeokimyasal Örnekleme: Alüminyum folyo, kaya örneklerini korumak için jeokimyacılar tarafından kullanılır. Folyo, organik çözücülerden bir sızdırmazlık sağlar ve sahadan laboratuvara taşınırken numuneleri lekelemez.

Sanat ve Dekorasyon: Eloksal alüminyum folyo, alüminyum yüzeyde renkli boyaları veya metalik tuzları kabul edebilen bir oksit tabakası oluşturur. Bu teknik sayesinde, ucuz, parlak renkli folyolar oluşturmak için de alüminyum kullanılır.

Toptan Alüminyum Folyo Geleceği

Giderek artan bir şekilde, toptan alüminyum folyo hafif ambalajlar oluşturmak için esnek filmlerle birleştirilmektedir. Bu teknoloji, ambalajların üretim sırasında genişlemesine, ardından ürün tüketildikçe daralmasına izin verir. Yalnızca evcil hayvan yemi, ton balığı, kahve ve çorbaların ambalajlanması, 13 milyar ambalaj demektir.

Alüminyum Folyo Tarihi

İlk alüminyum folyo üretimi 1903’te Fransa’da gerçekleşti. 1911’de, İsviçre’nin Bern, Tobler, çikolatalarını folyoya sarmaya başladı. Eşsiz üçgen çikolataları Toblerone, bugün hala yaygın olarak mevcuttur. Amerika Birleşik Devletleri’nde alüminyum folyo üretimi 1913’te başladı. 

İlk ticari kullanım: İlaçları metal tüplerine ambalajlamak. Alüminyum folyoya olan talep, II.Dünya Savaşı sırasında fırladı. İlk askeri uygulamalar, radar izleme sistemlerini karıştırmak ve yanlış yönlendirmek için bombardıman uçaklarından atılan folyo şeritlerinin kullanımını içeriyordu. Alüminyum folyo, savunma için o kadar hayati önem taşıyordu ki, aileler folyo şeritleri için tasarrufa teşvik edildi. Pek çok şehirde, toplanan folyo topları bir sinemaya ücretsiz giriş için takas edilebiliyordu. Alüminyum folyonun en yenilikçi kullanımlarından biri 1960’ların başında geldi. 

Elbette ki günümüzde alüminyum folyoya ulaşım her zamankinden kolay ve daha ucuz. Özellikle toptan alüminyum folyo fiyatları ile elde edilecek avantajı da göz önüne alırsak daha da ucuz bir ürün haline geliyor.

Folyonun Neden Bir Tarafta Parlak?

Alüminyum folyo parlak ve mat bir yüzeye sahiptir. Parlak taraf, işlemin son kısmında alüminyum haddelendiğinde üretilir. Tek bir folyo tabakası kırılma riskini barındırdığından. Son aşamada iki tabaka birleştirilip rulo kalınlığı iki katına çıkarılır. Levhalar daha sonra ayrıldığında, iki iç yüzey mattır ve iki dış yüzey parlaktır. Toptan alüminyum folyo satın alacak işletmeler özellikle kırılgan gir folyo istemezler. Bu yüzden folyo çift katlıdır be bükülebilir.