Ofis Malzemeleri

Poşet Dosya ve Şeffaf Poşet Dosya

Poşet dosya ve şeffaf poşet dosya, kırtasiye alanında önemli satış kalemlerinden biridir. Poşet dosya, iş ve ofis kullanımından okul alanına kadar pek çok farklı sahada kullanılmaktadır. Standart bir A4 boyutu şeffaf poşet dosyası, çalışanların iş alanlarıyla ilgili belgeleri, öğrencilerin ödevlerini veya sahip oldukları diğer belgeleri dosyalamalarına yardımcı olur.

Bir poşet dosyanın yapısal sertliği ve yüzey özelliği, yüksek kaliteli görüntüsü, logoları ve tasarımının diğer poşete göre daha iyi kaliteli olması önemlidir. Bununla birlikte, şeffaf poşet dosya, iş, ticaret ve eğitim yaşamında; özellikle belgeleri dış ortamdan gelecek kirlenme, ıslanma, bozulma gibi tehlikelere karşı korur. Yüksek dayanıklılık ve mukavemet yeteneğine sahip olan şeffaf poşet dosyalar, son yıllarda, adeta sanayileşmiş ve kaliteleri iyileştirilmiştir.

Şeffaf Poşet Dosya gibi Ürünlerin Dezavantajları

Şeffaf poşet dosya gibi plastik bazlı olduğu yaygın kanaat taşıyan ürünler, son 5-6 on yıldır küresel kırtasiye ambalaj endüstrisine hükmetmiştir. Bu süreçlerde dünyamız, biyolojik olarak parçalanamayan plastik ambalaj atıklarının küresel çevre üzerindeki olumsuz etkilerine tanık olmuştur. Biyolojik olarak parçalanabilen doğa dostu poşet dosyalar çevreye zarar vermez. Bunın aksine, doğa dostu olmayan plastik şişeler ve gıda ambalajları çevreyi kirletmiş, deniz ve karadaki hayvanlar, sindirim sistemlerinde biriken plastik tortular nedeniyle ölmeye başlamıştır. Topraktaki plastik birikintiler nedeniyle toprak verimliliği bozulmuştur. 90’lı yıllara kadar bu sorunlar öncelikle gazeteler, bilimsel çalışmalar ve çeşitli dünya çapında konferansla konuşulmuş, yazılmış ve çizilmiştir. Son birkaç yılda, kirliliğin etkileri şehir insanını ve sıradan insanın günlük yaşamını tehdit etmeye başlamıştır. İnsanlar artık kirli hava nedeniyle hastalanmakra, normal insanlar (özellikle tüm dünya büyük şehirlerindeki) artık çevresel sorumluluk adımları atan örgütleri, hükümet organlarını ve bireyleri, desteklemektedir. Bu eğilim, insanların ve işletmelerin ekolojik çevre hakkında daha bilinçli hale gelmesi nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bu süreçlerde dünyamız, biyolojik olarak parçalanamayan plastik ambalaj atıklarının küresel çevre üzerindeki olumsuz etkilerine tanık olsa da, biyolojik olarak parçalanabilen şeffaf poşet dosyalar ve benzeri ürünler çevreye zarar vermez.

Çevre Dostu Kaynaklardan Üretilen Şeffaf Poşet Dosya

Geçmişten farklı olarak, kağıt ve poşet dosya üretiminin “ormansızlaşma” anlamına gelmemektedir. Günümüzde kağıt ve poşet dosya büyük ölçüde ağaçtan yapılmamakta, kağıt ve poşet dosya yapımlarında artık daha çok çevre dostu çözümler kullanılmaktadır. Örneğin, Şeker kamışı atığı (Küspe). Günümüzde kağıt ve poşet dosya, şeker kamışından şeker yapıldıktan sonra kalan hamur atıklarından üretilebilmektedir. Mesela, hasır. Evet, kağıt ve şeffaf dosya poşeti saman liflerinden de yapılabilir ve pek çok ülkenin kırsal kesimlerinde bir üretim şekli olarak etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Doğa dostu poşet dosyalar, genellikle atmosferde bulunan bakteriler ve diğer mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması oldukça kolay olan malzemelerden yapılır. Bu nedenle, şeffaf poşet dosyaların, daha basit formlarda parçalanmaları çok daha az zaman alır.

Şeffaf Poşet Dosya ve Çevre

Şeffaf poşet dosya biyolojik olarak parçalanabilir. Birincisi, doğa dostu şeffaf poşet dosya atıkları plastik poşetlerin aksine önümüzdeki 1000 yıl boyunca yeryüzünde kalmayacaktır. Önümüzdeki 1000 ila 10.000 yılda, insanlık olarak, doğa dostu ürünler kullanmadığımız takdirde; denizdeki, nehirlerdeki, göllerdeki ve göletlerdeki tüm deniz hayvanlarını kaybedebilir ya da üst topraktaki plastik karışım nedeniyle toprağın çoğunu verimsiz hâle getirebiliriz. Çoğu doğa dostu şeffaf poşet dosyanın ise parçalanması 6 aydan daha kısa sürer ve çoğu durumda da, bitki örtüsü için verimli atıklar bu şekilde dönüşmüş olur. Doğa dostu  poşet dosyalar, genellikle %100 geri dönüştürülebilir. Geri dönüşüm işlemi sırasında atmosfere aşırı derecede zehirli ve zehirli gazlar yayan plastiğin aksine, doğa dostu şeffaf poşet dosya geri dönüşüm işlemi böyle bir tehlike içermemektedir. Şeffaf poşet dosya kullanmanın en önemli nedeni, bunların geri dönüştürülebilir özelliğe sahip olmalarıdır. Doğa dostu şeffaf poşet dosyalar yeniden kullanılabilir ve bu durum, çevre kirliliğine sebep olmaz. 

Şeffaf Poşet Dosya ve Tasarruf 

Doğa dostu şeffaf poşet dosyayı toptan şekilde, satın almanın en önemli avantajlarından biri, maddi olarak tasarruf sağlanabilmesidir. Doğa dostu şeffaf poşet dosya ya da poşet dosya alımını toptan gerçekleştireceğiniz yerleri araştırmak konusunda titiz davranmalısınız. Ürünler, kırtasiye toptancılarından satın alındığında, işletmeniz için büyük indirim fırsatları doğabilir. Bu sayede kağıt ve poşet dosyayı toptan satın aldığınızda, birim başına düşen ürün maliyetin minimuma düşeceğini hesaba katın.

Şeffaf poşet dosyaları toplu olarak, doğrudan üreticilerden de satın alabilir, birim başına maliyet bazında tasarrufunuzu artırabilirsiniz. Ayrıca, doğa dostu şeffaf poşet dosya satın aldığınız durumlarda, toplu alım yaptığınız müesseseden ücretsiz nakliye hizmeti talep edip, nakliye giderleri üzerinden bir kazanım da sağlayabilirsiniz. Bilhassa, büyük iş yerleri ve okullar gibi yerler için toptan kırtasiye ve şeffaf poşet dosya gibi ürünlerin alışverişini yapmak, işletme giderleri için ideal yöntemdir. Doğa dostu şeffaf poşet dosya ve kağıt alımı söz konusu olduğunda, zaman tasarrufu ve para tasarrufu eşdeğer önemdedir. Büyük iş yerleri ve okullar gibi yerler için -diğer türlüsü çok fazla zaman alacağından- tüm kırtasiye ürünlerini toplu biçimde almayı tercih eder. Doğa dostu şeffaf poşet dosyası veya kağıt ürünleri almaları için sık sık toptan kırtasiye şirketlerine gidip gelmek kârlı değildir. Tek seferde toptan alışveriş yapmak büyük şirketlerin yakıt giderlerinden de tasarruf yapmasını sağlar.  İşletmelerin, kağıt ve  şeffaf poşet dosya alımı yapmalarının bir diğer sebebi, tüketicilerin elinde kırtasiye malzemesi ürününün tükenmesi ve işlerin yavaşlaması gibi riskleri ortadan kaldırmaktır. Büyük iş yerleri ve okullar, düzenli kalmalarını sağlamak ve tüm işleri aksamayacak şekilde yönetmek için öncelikle kırtasiye ürünlerinden; poşet dosya, kağıt, kalem vb. alımı konusunu çözüme kavuşturur. Doğal afet, hava muhalefeti, trafik yoğunluğu gibi zor koşulların ortaya çıktığı durumlarda, toptan kırtasiye alışverişi yapmanın önemi daha da açığa çıkar.