Ofis Malzemeleri

Plastik Kaseler

Plastik Kaseler, yalnızca veya kısmen plastikten yapılmış kaplardır. Ambalaj endüstrisinin tamamı, karton ve diğer malzemelerin yanı sıra plastik içerikli (örneğin plastik kaplama veya kompozit malzemeden) plastik kapların satışını yapmaktadır. Bazı plastiklere işlenmelerini kolaylaştırmak için eklenen ftalatlar ve bisfenol-A’nın endokrin bozulmalarına ve kansere neden olduğu tartışma konusu olmuştur.

Plastik Kase Daha Az Ekolojik Atık Demektir

Plastik; fiyatı, kolay şekil alabilmesi, dayanıklılığı ve hafifliği nedeniyle plastik kapların üretimi için ahşap, mukavva ve metal gibi geleneksel malzemelerin yerini almıştır. Pamuklu çantalar, karton kutular ve alüminyum kutular gibi alternatifler genellikle daha büyük ekolojik artıklara sahiptir çünkü bunlar Plastik Kaselere göre üretim ve nakliye için daha fazla enerji ve su kullanmaktadır. 

Plastik kaseler, mutfakta yemek hazırlamamıza yardımcı olan çok yönlü araçlardır. Plastik kaseler, mutfakta sık kullanılır ve sık yıkanır. Plastik kaseler, mukavemeti ve dayanıklılığı göz önüne alındığında, çeşitli boyut ve kapasitelerde bulunabilirler.

Plastik Kase Kullanım Avantajları

Öncelikle gıda kullanımına uygun olduklarından emin olmalıyız. İyi bir plastik kase seçerken göz önünde bulundurulması gereken diğer iki husus tasarım ve direnç konusudur. Kir toplayabilen keskin kenarları veya köşeleri olmayan bir tasarım, her kullanımdan sonra temizlik ve dezenfeksiyon kolaylığı sağlayacaktır. Plastik kase kullanımı için, çanağın çevresi yuvarlak olmalı, yani kavramayı zorlaştıracak şekilde değil kolaylaştıracak şekilde tasarlanmalıdır. Plastik kaseler, mutfakta yemek hazırlamamıza, hatta bu amaçla streç film veya özel kapaklar kullanarak üzerini kapatabilmemize olanak sağlayan çok yönlü bir araçtır. Kapaklı plastik kaseler ise, kaptan havayı kısmen çeken etkisi sayesinde yiyeceğin kullanım ömrünü uzatan bir kimliğe sahiptir. Plastik kaseler, bulaşık makinesinde yıkanabilirler, bu da onları daha ekolojik ve ekonomik bir mutfak ürünü yapar. Plastik kaseler, yiyecek saklamaya ve mikrodalgada ısınmaya izin verir. Plastik kaselerin içlerinde, örneğin, sosları ısıtabilir, tazeleyebilir ya da benmari usulü çikolata eritebilirsiniz. Profesyonel plastik kaseler, standart ev eşyaları arasında dayanıklı kategoride yer almaktadır. Bir restoranda günlük plastik kase kullanımı, plastik kasenin direnci ve esnekliği sayesinde deformasyonu ve kırılmayı önler. Plastik kaseler, gıda üretim süreçlerini de kolaylaştıran hafif bir hammaddedir. Özellikle büyük kapasiteli plastik kaseler kullanılırken, ağırlık olarak hafif plastik kaseler, mutfak profesyonelleri için çok daha kullanışlıdır. Plastik kaselerin temizlemesi, paslanmaz çelik kaselere göre daha kolaydır. Hammaddeden tasarruf sağlayan plastik kaselerin yüzeylerine yiyecek yapışmaz. Bu, hamurla çalışıan pizzacılar ve fırınlar için çok önemli bir husustur. Plastik kaseler, paslanmaz çeliğe kıyasla cazip fiyatlara sahiptirler. 

Plastik Kaseyle İlgili Diğer Görüşler 

Plastik Kaselerin, sahip olduğu tüm dezavantajlara rağmen, çok yönlülüğünün çok az başka malzemede olduğu inkar edilemez. Hepimizin evlerinde Plastik Kaseler bulunmaktadır. Çünkü, Plastik Kaseler, camdan farklı olarak, hem yiyecekleri depolamak için kullanılabilirler ve hem de kolayca kırılmazlar. Bununla birlikte, birkaç araştırmaya göre, Plastik Kaselerden yemek yemek sizi plastiğin daha stabil ve işlenmesi daha kolay hale getirmek için içine eklenen kimyasal maddelere maruz bırakır. Bu maddelerden ikisi, insanlara zararlı olduğu bilinen ftalatlar ve bisfenol-A’dır (BPA). Bir çalışmaya göre, bunlar “endokrin sistemini tahrip etmektedir”. BPA’ya maruz kalma aynı zamanda daha yüksek kanser riski ve hamile kadınlarda ve çocuklarda sağlık tehlikeleri gibi sorunlara yol açabilir. Plastik Kaseler hakkında, şu ana kadar bahsettiğimiz çıkarımlar endişe verici. Ancak bu, mutfağınızdaki tüm plastik kaselerden kurtulmanız gerektiği anlamına mı geliyor? 

Plastik Kasede Standardizasyonun Önemi

Güvenilir satıcılardan ve şirketlerden satın alınan gıda sınıfı Plastik Kaseler, PET şişeler ve mikrodalgada kullanılan diğer Plastik Kaseler hakkında endişelenmemiz gerektiği, uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bununla birlikte, plastik üretimi söz konusu olduğunda bir standardizasyon eksikliği vardır. Uzmanlar, Plastik Kaselerin üzerinde bir geri dönüşüm kodu ve bununla birlikte gerekli standartları karşılayan bir seri numarası aramanın iyi bir fikir olduğunu düşünmekte.