Ofis Malzemeleri

OFİS KAHVE

ABD’deki çalışanların yaklaşık yüzde 77’sinin işyerinde kahve alanı olduğunu biliyor muydunuz? Birçok çalışan için kahve, günlük rutininin bir parçası haline geldi. Bazıları için iş gününü atlatmak için gerekli olan yakıt budur. Giderek daha fazla işletme bir kahve alanını tanıtıyor veya geliştiriyor. Böylece çalışanlar gün boyunca kahveye kolayca erişebilir. Hatta onlara ihtiyaç duydukları enerjiyi bile verebilir!

Bir kahve makinesine sahip olarak, bir ikramiye değil, çalışanlara onunla birlikte daha fazla fayda sağlamış olursunuz. İşte kahvenin ve kahve ekipmanlarının ofisinize yardımcı olabileceği 6 yol:

Üretkenliği Artırabilir

Kafein içmek, çalışanların odaklanmasına ve daha iyi konsantre olmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda öğle vakti çökme hissine yardımcı olabilir ve onlara güç verebilir. Kahvenin bunu nasıl yapabileceğini merak mı ediyorsunuz? Beynin, insanı uykulu hissetmesini sağlayan adenozin adlı bir kimyasal vardır. Bu yorgun his beyinde adenozin oluştuğunda meydana gelir. Kafein uyarıcı olduğu için kahve bu etkiyi engeller ve kişinin kendini tetikte hissetmesini sağlar. Kahve, çalışanların uyanık kalmasına yardımcı olabilir çünkü beyin aktivitelerini artırır ve enerji artışına neden olur. Elbette, kahve aslında insanları uyandırmaz, ancak bu uykulu hissi durdurabilir. İnsanlar kendilerini daha iyi hissettiğinde daha iyi üretirler.

İşleri Ve Alakalı Materyalleri Daha Hızlı Öğrenmeye Yardımcı Olabilir

Kafein, tetikte olmanın yanı sıra, insanların yeni bilgileri daha hızlı özümsemelerine ve tutmalarına yardımcı olabilir. En az 200 miligram kafein (yaklaşık 2 bardak) tüketen bir çalışma, beynin bilgiyi daha iyi tanımlamasına yardımcı oluyor. Kahve, bir çalışanın kendini tetikte hissetmesine neden olarak işleri daha hızlı toplamasına izin verebilir. Başka bir çalışma, kahvenin hafıza üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini gösterdi. Kafeinin unutkanlığı 24 saat içinde azaltabildiğini açıkladı. Ayrıca, okuduktan sonra kafein alan kişilerin daha fazla bilgi hatırladıkları da bulundu. Bir kahve alanı sağlayarak, çalışanlarınıza yeni materyaller öğrenme konusunda avantaj sağlayabilirsiniz. Ayrıca görevleri ve ödevleri hatırlamalarına da yardımcı olabilir.

İşyerinde Kaybedilen Zamanı Azaltabilir

Çalışanlarınız yerel kafede hızlıca bir fincan kahve içmek için gün boyunca mola veriyor mu? Bir anket, insanların % 68’inin iş günü boyunca kahve içtiğini gösteriyor. Bir işletme, çalışanlar bir fincan kahve içmek için ayrıldıklarında değerli çalışma zamanını kaybedebilir. Elbette çalışanlar evlerinden yanlarında kahve getirebilirler, ama kahve bittiğinde ne olur? İnsanların yaklaşık yüzde 43’ü, iş yerinde yardımcı olduğu için tercih ettikleri içeceğin kahve olduğunu söyledi. Yeniden doldurabilecekleri bir alan yoksa, daha fazlasını elde etmek için ofisten ayrılabilir veya gün ortasında yaşanan çöküşü hissedebilirler. Kahve ikramı, çalışanlara ofisteyken kalmaları ve başka bir düzeltme almaları için bir teşvik verir.

Çalışanların Sosyalleşmesine Yardımcı Olabilir

İş yerinde bir fincan kahve içmek sosyal engellerin yıkılmasına neden olabilir. Yeni çalışanların iş arkadaşlarıyla buluşmasına, işyerinde ortak bir alan oluşturmasına ve iyi bir buz kırıcı olmasına yardımcı olabilir. İstatistikler, tipik bir işçinin yaklaşık 4 fincan kahve veya çay aldığını ortaya koymaktadır. Bu, çalışanların işyerinde birbirleriyle etkileşim şansı olduğu anlamına gelir. Bir kahve molası, iş arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde görüşmek anlamına gelebilir. Özellikle, bütün gün odasına veya masasına sıkışmışlarsa bu çok iyi bir çözüm yolu olacaktır. 

Açık Ofis Kültürü Oluşturabilir

İş yerinde sosyalleşme ve çalışan bağlantıları, açık bir ofis kültürü oluşturmaya yol açabilir. Yerinde kahve molası vermek ofiste pozitif bir enerji yaratabilir. Bir araştırma, kahve molalarının iş arkadaşlarının aile gibi hissettikleri uyum yaratabileceğini buldu. Kahve makinesinin etrafında toplanmak yapışmaya neden olabilir. Burada fikirler ve sohbetler paylaşılabilir ve yaratıcılığa yol açabilir. Bir kahve alanı sunmak, bir işletmenin çalışanlarını takdir ettiğini gösterebilir.

Moral Artırabilir

Bir çalışanın güne zor bir başlangıç yaptığını ve evinde kahvesini unuttuğunu varsayalım. İş yerinde harika bir fincan kahve alabileceklerini bilmek, günlerini daha iyi hale getirebilir. Kahve içmek bir ritüel haline geldi ve bunu sunarak çalışanların dört gözle beklediği bir şey yaratırsınız. Kahve servisi yapmak, çalışanların iş günü hakkında heyecan duymasına neden olabilir.

Bir kahve alanına yatırım yapmak hem işinize hem de çalışanlarınıza fayda sağlar. Bu ofisi denemeye veya mevcut kahve alanınızı iyileştirmeye karar verirseniz, dikkate almanız gereken bazı sorularınız olacaktır. Mesela, çalışanlarınız ne tür kahveler ister? 

Bu konuda da kahve ekipmanlarının yanı sıra, düzenli kahve çekirdeği ya da öğütülmüş kahveleri sipariş vermeniz gerekebilir. Çalışanlarınıza ve ofisine bu bağlamda yapacağınız ufak yatırımlar, size gayet güzel dönüşler de verecektir. 

Kahve çekirdekleri, çalışanlar arasında daha iyi ilişkiler kurulmasına yardımcı olmanın yanı sıra günlük rutinden bir nefes görevi görerek ofislerde veya tele-çalışma ortamında olmazsa olmazdır. Bu şekilde, ofiste üretkenlik artacaktır: sadece ofiste kahve molası veya evden çalışma için!

İş günü içinde ofiste kahve keyfi yapmak için mola vermek şirketinize birçok fayda sağlayabilir. Kesintilerle ilgili bir yanlış anlama var: Bazen patronlar bu uygulamanın üretkenliği düşürdüğüne inanıyorlar, ancak bir kahve daha söz konusu olduğunda işçiler için birçok fayda ve onlardan alması beklenen sonuçlar var.

Ofiste lezzetli kahve çekirdeklerine sahip olmanın ve çalışanlara onlardan keyif alabilecekleri hoş bir alan sunmanın, şirket üyeleri arasındaki ortamı, davranışı ve entegrasyonu önemli ölçüde iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Günümüzde şirketler, çalışanlarına daha fazla değer vermeye odaklanmıştır. Böylece, motivasyon ve çalışma refahı yoluyla, çalışmalarını şevk ve sevinçle gerçekleştirebilirler. Kahve zamanı, çalışanların ruh halini iyileştirmek için basit ama anlamlı ve özel bir zaman olabilir, böylece müşterilere verdikleri ilgiyi ve işteki performanslarını iyileştirir.

Çalışanlar, kahve makinesi etrafında bir rahatlama anı paylaşacaklar, bu da dostluk bağlarını yaratacak ve güçlendirecek, insanlar arasında daha iyi ekip çalışmasına dönüşebilecek daha iyi ilişkiler geliştirecek. Çalışma ortamıyla ilgili olmayan sohbetler teşvik edildiği için kahve zamanı güven oluşturmak için de kullanılabilir. Günün sonunda bu an, çalışanların birbirleriyle işbirliği yapmaya daha istekli olmalarına yardımcı olacaktır.

Kahve, yeni şeyleri daha kısa sürede öğrenmelerini sağlayarak insanları uyarır. Ayrıca yanılma olasılıkları daha düşüktür. Kafein, yönelim ve algılama kadar önemli olan şeyleri güçlendirerek bilişsel yetenekleri keskinleştirir. Sonuç olarak, çalışanların yaratabileceği hata ve gecikme veya maliyetlerin miktarı azalır.Kahvenin çalışanlara her zaman sunulmasını sağlamak ve ofiste kahve içmek için rahat bir alan olması, hiçbirinin içeceği almak için şirketinizin tesislerinden ayrılmak zorunda kalmamasını sağlar.

Kahve aynı zamanda hoş bir ortamı teşvik eder, çünkü çalışanlar açık mesajı alacaklardır «şirket kendini herkesin refahına adamıştır ve bir günlük çalışmayı önemli ölçüde iyileştiren ayrıntılara özen gösterir.» Bunun yerine evden çalışan işçileriniz varsa, onlara bir kahve ile rahatlamaları için biraz zaman ayırdıklarını da bildirin.

Ofislerdeki bu tür molalar herkesin değerli ve önemli hissetmesini sağlayarak yetenekli personelin motivasyonunu, bağlılığını, çabasını ve elde tutulmasını artırır.

Ek olarak, aktif molalar, zor bir görevle karşılaştığınızda hayal kırıklığı veya endişe duygularıyla başa çıkmanıza izin verir. Bağlantı kopma anı, stratejileri yeniden formüle etmeye ve daha tatmin edici ve başarılı başka bir yaklaşım aramaya ve bulmaya hizmet eder.