Ofis Malzemeleri

Nescafe’nin Sağlık Faydaları, Kullanımları ve Yan Etkileri

Nescafe’nin sağlık faydaları, kullanımları ve yan etkilerine üzerinde çokça tartışılan bir konudur. Aşırı tüketilmediği takdirde faydalı olan Nescafe, fazla tüketildiğinde pek çok şey gibi zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Türkiye piyasasında, 1 kg Nescafe, 900 gram Nescafe, 56’lı Nescafe paketi, Nescafe 2’si 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 72’li paket gibi seçenekler barındıran bu sihirli kahvenin fayda ve zararlarına değineceğiz.

Öncelikle, ağaçta yetişen kahve meyvesinin toplanmasından itibaren; kurutma, kavurma, öğütme, pişirme ve pişirilen kahvenin kurutulması aşamalarından geçen ve bu aşamadan sonra sadece su ile temas ederek dünyanın yaygın kahve markalarından biri hâline gelmiş olan Nescafe’nin tarihçesinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Nescafe’nin Tarihsel Süreci

1929 Büyük Bunalımı döneminde Brezilya hükümetinin isteğiyle depolarda biriken kahve stoklarının yeniden ekonomiye kazandırılması için çalışmaya başlayan Nestlé, 8 yıl süren araştırmalar sonucunda ortaya çıkardığı çözünebilir kahveyi ilk olarak 1938 yılında piyasaya sundu.Ardından Nescafe markası kuruldu ve Nescafe, kahvenin dünyaya yayılmasında tarihi bir rol oynamaya başladı. Türkiye piyasasında, 1 kg Nescafe, 900 gram Nescafe, 56’lı Nescafe paketi, Nescafe 2’si 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 72’li paket gibi seçenekler barındıran bu kahve, 1938 yılında Nestlé uzmanlarından Dr. Max Morgenthaler tarafından geliştirilen üretim süreci sonucunda tamamen doğal, kaliteli ve saf çözünebilir kahve elde edildi. 

Nescafe: Çözünebilir Kahvenin Mucidi

Kahve çekirdekleri, kahve bitkisinin meyvesinde olan çekirdeklerdir. Türkiye’den çok uzak bölgelerde, ekvatoral iklimde yetişen bu meyve bizler için çok tanıdık değildir, o yüzden kimi zaman kahvenin bir meyve olduğunu unuturuz. Oysa her bitki, her meyve gibi kahvenin de sürdürülebilirliği çok önemlidir. İyi tarım uygulamaları yaygınlaştırılmaması, kahve bitkisinin 2080 yılında yok olması tehlikesi anlamına geliyor. Dünyanın en yaygın içeceklerinden biri olması sebebiyle de kahvenin sürdürülebilirliği aslında tüm dünya için çok önemli bir gündem. Nescafe, bu alanda da öncü rol üstlenerek özel bir kahve deneyimini hayata geçiriyor ve daha şimdiden her 2 Nescafe fincanından birini sürdürülebilir kahve tarımından elde ediyor. Gelecek nesillerin de kahve keyfini yaşamasını mümkün kılmak için kahvenin sürdürülebilirliği özelinde kahveyi saygıyla üretiyor.

Nescafe Kaç Kaloridir?

Nescafe kahvesinin kalori oranı, tercih ettiğiniz Nescafe kahve türüne göre değişir. Bir bardak 3’ü 1 arada: 78 kalori, Bir bardak 2’si 1: 60 kaloridir, Nescafe Classic: 70 kalori, 1 Paket Nescafe altın: 4 kalori, Nescafe latte: 127 kalori.

Nescafe Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz Nescafe’nin faydaları nelerdir? Sizlere Nescafe’nin faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz. Aşırı tüketilmediği takdirde faydalı olan Nescafe, fazla tüketildiğinde pek çok şey gibi zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

Nescafe, metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın daha hızlı ve aktif çalışmasına yardımcı olan bu özellik sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır. Kilo vermek isteyen kişilere diyetisyenler tarafından tavsiye edilerek kişinin kısa sürede hedeflediği kiloya ulaşmasına yardımcı olur. Ancak içeriğinde yer alan kimyasal kahve bileşenleri ve kafeinin bu yağ yakıcı etkisinden yararlanmak için ürünü şekersiz olarak tüketmelisiniz. Nescafe 3’ü 1 arada adlı çeşidinde bulunan yüksek şeker miktarı tam tersine kilo almanıza neden olabilir.

Nescafe, baş ağrısına iyi gelir. Güçlü bir ağrı kesici olarak bilinen kafein, baş ağrısının daha kolay geçmesine yardımcı olur. Özellikle bir bardak Nescafe kahvesi içmek, ağrı kesicilerden ilaçların etkisini artırması sebebiyle, hem dikkatli kullanılmalı, hem de fayda sağlandığı için gözden çıkarılmamalıdır. Baş ağrınız söz konusu olduğunda, migren için de faydalı olan Nescafe’yi tüketerek, kendinizi daha iyi ve dinç hissedebilirsiniz.

Pankreas için faydalıdır. Pek çok bilim adamının yaptığı araştırmalara göre Nescafe, pankreas sağlığı için faydalıdır. Nescafe’nin pankreas kanserine karşı içerisindeki kafein sayesinde koruyucu olduğu düşünülüyor ve pankreasın yanı sıra bağırsaklarda da kötü huylu tümör oluşumunu engellediği biliniyor. Nescafe, bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Nescafe, bağırsakları harekete geçirerek, bu özelliği sayesinde kabızlık çeken kişilerin yardımına koşar.

Nescafe, intihar düşüncelerinin önlenmesine yardımcı olur. İntihar düşünceleri ve depresyona iyi gelen seratonin hormuna salgılanmasına yardımcı olması sebebiyle, kişinin olumsuz ve depresif duyguların içinde çıkmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle depresyon ve anksiyete hastaları için günde 2-3 bardak Nescafe tüketilmesi bazı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Nescafe, aynı zamanda stresle baş etmeniz için size yardımcı olacak bir kahvedir. Özellikle güne bir bardak Nescafe kahve içerek başlayan çalışan insanların gün içerisinde daha stressiz çalışma fırsatı yakaladığı söylenebilir. Akşam tüketildiğinde ise, içindeki kafein sayesinde kişinin yorgunluğunu giderebilir ve daha huzurlu bir akşam geçirilesine katkı sağlar.

Nescafe’nin Zararları

Nescafe’nin bizi daha dinç ve enerjik hissettirdiği bir gerçek. Ancak aşırı tüketiminde belli başlı yan etkilere ve problemlere sebep olabileceğini de masaya yatırmalıyız. Bu nedenle, 1 kg Nescafe, 900 gram Nescafe, 56’lı Nescafe paketi, Nescafe 2’si 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 56’lı paket, Nescafe 3’ü 1 arada 72’li paket gibi seçenekler kahve seçeneklerinin tüketiminde, hiçbir şekilde günde 2-3 bardağı geçmemeliyiz. Aksi takdirde tükettiğiniz Nescafe miktarına bağlı olarak birçok rahatsızlığa yakalanma riskimiz katlanarak artar. Örneğin, fazla Nescafe tüketimi, kan basıncını artırır. Aşırı kafein tüketimi, kalbin daha hızlı atmasına neden olarak kalp ritmini bozar. Tansiyon değerlerini yükselten aşırı Nescafe tüketimi, tansiyona bağlı birçok rahatsızlığı tetikleyebilir.

Nescafe’yi fazla tüketmek, doğurganlığa zarar verebilir. Nescafe’yi günde 2-3 fincandan fazla tüketien kadınlarda doğurganlık/hamile kalma becerisi zarar görebilir, hamile kadınların yoğun Nescafe tüketimi düşük yapma veya erken doğum gibi istenmeyen durumlara neden olabilmektedir. Nescafe, gastrit ve ülser gibi mide sorunlarını ağırlaştırabilir. Yoğun Nescafe içimi, mide asidinin daha yüksek salgılanmasına neden olur, bu özelliğinden dolayı reflü, gastrit ve ülser semptomlarını kötüleştirir. Reflü, gastrit ve ülseri olan hastalar Nescafe tüketmemelidir.  Nescafe bazı durumlarda, vücudumuzda vitamin ve mineral eksikliğine neden olabilir. Aşırı kahve tüketimi, vücudumuzdaki demir ve kalsiyum gibi birçok vitamin ve mineralin idrar yolu ile atılmasına neden olur. Sonuç olarak vitamin ve mineral erimesi; kas / kemik zayıflığı ve sonucunda kemik erimesine yol açar. Nescafe içmek, anne sütünü azaltabilir. Çok fazla kafein almak uykusuzluğa, asabiyete ve huzurluk gibi sorunlara neden olmasının yanında toplam sağlık kalitenize de zarar verir. Tüm kahvelerin ve Nescafe’nin içinde bulunan kafein, emziren anne sütünden geçerek bebeğe zarar verebilir.

Nescafe Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Daha “fit” olmanın, “Daha sağlıklı” ve “Daha zayıf” olmanın son derece popülerleştiği günümüzde, en çok sorulan sorular, “Nescafe zayıflatır mı? Nescafe kilo verdirir mi? oluyor.

Nescafe, yemekten önce tüketildiğinde, size tokluk hissi verdiği bilinmektedir. Yeme güdüsünü baskılamasından dolayı, yemekten önce tüketilmesi bazı beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle sabahları aç karnına içmek birçok kişi tarafından tercih edilse de aşırı Nescafe tüketimi konusunda ihtiyatlı olmak gerekir.

Nescafe Kahve İshale İyi Gelir mi?

İshal olduğunuzda Nescafe tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Nescafe’yi çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz, zira, fazla tüketim de kabızlık sorununa yol açabilir. 

Nescafe Kahve Diyabeti İyileştirir mi?

Nescafe Şeker İlişkisi

Şeker hastasıysanız doktorunuza danışmadan Nescafe tüketmeniz tavsiye edilmez. Yapılan çalışmalarda, Nescafe’nin, şekersiz tüketildiğinde şekeri yükseltmediği ortaya çıkmıştır. Şeker alımınızı kısıtlayınız.