Komili

Komili Natürel Sızma Zeytinyağı, Ege’nin, özellikle Ayvalık ve körfez bölgesinin en iyi zeytinlerinden elde edilir.

Zeytinyağının yoğun aromasına sahip Komili Sızma Zeytinyağını özellikle başlangıçlar, salatalar ve kahvaltılarda yoğun, aromatik tadının daha iyi tadını çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Hava ve ısı zeytinyağına zarar verir ve tadını bozar, kısaca kullanım süreniz azalacaktır. İnsanlar Komili zeytinyağını yemek pişirme, kozmetik, ilaç, sabun olarak kullanabilirler. Zeytinyağı aslen Akdeniz’den gelse de, bugün dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Zeytinyağının paha biçilmez ferah lezzetini sofralarınıza taşıyan Komili ürünleri, zeytinyağının en aromatik hali olarak kabul edilebilir. Sezonun tam zamanında tat ve kokuların en yüksek olduğu zamanlarda dallarından olgunlaşmamış yeşil taneli zeytinlerin toplanıp sıkılmasıyla elde edilir. Zeytinliklerin ferah kokusunu taşıyan

Komili markasının bazı ürünleri meyvemsi tat ve kokuların en yüksek olduğu dönemde dallarından henüz olgunlaşmamış yeşil taneli zeytinlerin toplanıp sıkılmasıyla elde edilir.

Eşsiz tadı ve kokusu ile Komili zeytinyağı, modern teknoloji ile donatılmış tesislerde olabilecek en organik şekilde üretim yaparak Ayvalık ve Körfez bölgesinin en iyi zeytinlerinden elde edilmektedir. Onlarca yıldır bu titizlik ile üretim yapan Komili markasının ürünlerini güvenle tüketebilirsiniz.

Kimyasal ekstraksiyonla oluşturulan tohum yağlarının yenilebilir hale gelmesi için ağartılması ve kokusu giderilmesi gerekir ve bu işlemler doğal besinleri yok ederken aynı zamanda bu yağlar tüketildiğinde bir dizi hastalığa katkıda bulunabilecek serbest radikaller üretir.
Komili tüm üretim koşullarını olabilecek en organik şekle entegre ederek insanlar için sağlıklı bir deneyim sağlar. Bunun yanında leziz tadı da Komili zeytinyağını vazgeçilmez kılan bir diğer özeliktir. Aynı zamanda ekolojiye uygun üretimleri sayesinde Komili ürünleri sizi rahatsız etmeyen ve damağınızda enfes bir tat bırakmasına sebep olan asidik değerlere sahiptir.