Ofis Malzemeleri

Kahve Çeşitleri, Hazır Kahve Çeşitleri ve Hazır Kahve Markaları

Kahve Çeşitleri, Hazır Kahve Çeşitleri ve Hazır Kahve Markaları, keyif veren, lezzet sunan ve kolaylık sağlayıcı ürün yelpazesiyle yıllardır tercih edilegelmiştir. Örneğin, Hazır (veya çözünür) kahve, pratik kullanımı nedeniyle, 1970’lerde popülaritesinin doruğuna ulaşmıştır. Dünyada yıllık ithal edilen kavrulmuş kahvenin yaklaşık üçte biri kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markalarından oluşmaktadır. Kahve Çeşitleri, Hazır Kahve Çeşitleri ve Hazır Kahve Markalarının yarattığı ekonomi, yıllık 200 milyon poundun üzerinde bir satış hacmini ifade etmektedir.

Kahvenin Kısa Tarihi

Dünya çapında giderek yükselen bir satış grafiği izleyen kahve çeşitlerinin, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markalarının mirası yüzyıllar öncesine kadar Etiyopya platosundaki eski kahve ormanlarına dayanmaktadır. Efsaneye göre, keçi çobanı Kaldi ilk olarak bu sevilen toprak mahsülünü keşfeder ve kendisi, kahveyi, ağaçtan meyve olarak yedikten ve otlattığı keçilere de yedirdikten sonra, enerji verici özelliğini ve gece uyutmadığını keşfeder. Haber doğuya doğru ilerledikçe ve kahve Arap yarımadasına ulaştığında, bu sevimli çekirdekler, dünyanın dört bir yanına ulaşacak bir yolculuğa çıkmıştır artık. Yani, tüm kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markaları mirası Etiyopya’ya uzanmaktadır denebilir.

Kahve Çeşitleri, Hazır Kahve Çeşitlerinin Tüketim Oranı

Bugün, dünyada, tüketilen kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markalarının yaklaşık % 15’i, ister evde, ister ofislerde hazırlanabilmekte veya otomatlarda hazır granüllerin sıcak suyla karıştırılmasıyla tüketilmektedir. Ayrıca, kaliteli hazır ürünlerin geliştirilmesi, kahvenin tarihsel olarak çay içen kültürlerde yaygınlaşmasına da yardımcı olmuştur. Kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markaları, sıcak içecek tüketimi piyasası özeline bir domino etkisi yapmış bulunmaktadır.

Kahve Çeşitleri, Hazır Kahve Çeşitlerinin Oluşumu

Araştırmacılar, icadından bu yana kahve çeşitlerini, hazır kahve çeşitlerini ve hazır kahve markalarını çeşitli şekillerde geliştirmeye çalıştılar. Örneğin, bazı eski toz halindeki versiyonlar suda kolayca çözülmedi ve fincanda yüzen nemli toz yığınları hâline geldi. Bu da pek çok araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini gerekli kıldı. Kahve aroması kolayca dağılmalıydı. Üreticiler de, buna istinaden, bir kavanoz hazır kahvenin, açıldığında taze çekilmiş kahve gibi kokmasını sağlayacak işlemler geliştirmeye çalıştılar. Daha modern üretim süreçleri, daha çok öğütülmüş kahveye benzeyen hazır kahve granülleri ortaya çıkardı. Son olarak, taze demlenmiş içecek gibi olabildiğince aromatik olan bir hazır kahve üretme kültürü ortaya çıktı. Kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markaları, bugün hâlen dinamik bir süreç içerisinde zenginleşmektedir.

Hazır Kahve Çeşitleri ve Hazır Kahve Markalarının Avantajı

Hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markalarının birincil avantajı, müşterinin suyu ısıttığı anda, hızlı bir şekilde -fincan ve karıştırıcı dışında herhangi bir ekipman olmadan- kahve yapmasına olanak vermesidir. Pazar araştırmacıları, tüketicilerin nemli telve tortularıyla uğraşmak zorunda kalmadan kahve yapmayı daha pratik bulduğunu ifade ediyor. Bazı kahve tiryakileri, üreticilerin hedef kitleye yönelik hazırladığı tadım günlerinde taze demlenmiş kahvenin tadını, hazır kahveden ayıramıyor. Bu da bizlere, hazır kahve içmenin ne denli alışkanlık yaratan bir kültür hâline geldiğini anlatıyor. Hazır kahve kültürü, hem kahve çeşitleri üretimini zenginleştiren, hazır kahve çeşitlerini yaygınlaştıran bir kültür olarak karşımıza çıkıyor.

Hazır Kahvenin Tarihi

Sıvı veya kuru şekildeki hazır kahveyi sıcak suyla karıştırarak anında kahve yapma geleneği yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Hazır kahvenin en eski belgelenmiş versiyonu 1771’de Britanya’da gerçekleştirilmiş. İlk Amerikan ürünü ise 1853’te geliştirildi ve deneysel versiyonu (kek formunda) İç Savaş sırasında sahada test edilmiştir. 1901’de, hazır bir kahve üretmek için ilk başarılı teknik, hazır çay yapmak için geliştirdiği bir işlemi kullanan Sartori Kato tarafından Japonya’da icat edilmiştir. Beş yıl sonra, Guatemala’da yaşayan bir İngiliz kimyager olan George Constant Washington, hazır kahve yapmak için ticari olarak başarılı ilk deneyleri gerçekleştirmiştir. Kahve çeşitlerini, hazır kahve çeşitlerini ve hazır kahve markalarını zenginleştiren tarihsel süreç böylece başlamış oldu.

Dünya Piyasasında Baskın İki Kahve Çeşidi Var

Kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markaları, bilinen 50 kahve çekirdeği türünden ikisini, üretim endüstrisine hakim kıldı. Başlıca Latin Amerika, Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilen “Arabica” kolay içimiyle kahve çeşitlerinin en çok tercih edilen ismi oldı. Arabica kahve meyveleri, tam olgunluk döneminde, elle toplanması gerektiğinden, hasat edilmeleri diğer kahve çeşitlerine nispeten pahalıdır. Esas olarak Afrika, Hindistan ve Endonezya’da yetiştirilen “Robusta” kahve çeşitleri ise daha sert bir tada sahiptir, ancak çeşitli olgunluklarda hasat edilebildikleri, çeşitli hastalıklara ve böceklere karşı daha dirençli oldukları için yetiştirilmeleri daha ucuzdur. Daha cazip fiyatları nedeniyle robustalar, hazır kahve üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yemen’den Çıkan İlk Kahve Çeşidi: Typica

Typica, Yemen’den çıkan ilk kahve çeşididir. 1696’da Hollandalı misyonerler tarafından Endonezya’ya adeta kaçırılmıştır. Sıradan bir patates cinsi olan Typica, Yemen’deki en yüksek verim, en uygun fiyatlı ürün değildi, ancak, yurtdışında büyüyebilen ilk kahve çeşidiydi. Daha sonra Typica mutasyona uğrayacak ve melezlenerek bugün yüzlerce yaygın çeşit oluşturacaktı. Bugün tüm kahve çeşitlerinin yaklaşık % 99’u orijinal Typica çeşidinden genler taşıyor. Sadece Etiyopya ve Yemen, orijinal Typica’dan bağımsız çeşitler olarak karşımıza çıkıyor. 

Kahve Çeşitleri: Burbon

Bourbon, yazılı tarihte Arabica’nın ilk kahve mutasyonudur. Bourbon adasında ortaya çıkmıştır. Bourbon, ilk yüksek verimli, geniş ölçüde coğrafyalara uyarlanabilir ilk kahve ağacıdır. Bu nedenle, Bourbon, 1869’da Sri lanka’da ilk salgın hastalığın ortaya çıkışına kadar, tüm küresel kahve üretiminden sorumluydu. Bourbon, tüm dünyaya dağıtılmış ve yüzyıllardır; kahve çeşitleri, hazır kahve çeşitleri ve hazır kahve markalarını domine etmiştir. 

Nescafé’nin Ortaya Çıkışı

1930’larda, Brezilya kahve endüstrisi; kahve çeşitlerini, hazır kahve çeşitlerini ve hazır kahve markalarını yaratan sürecin işaret fişeğini yaktı ve fazladan ürettiği kahveleri stoklamanın bir yöntemini buldu. Hazır kahve araştırmalarına ağırlık verdi. Bunu kurumsal düzeyde ilk başaran ise, Nestlé oldu ve 1938’de eşit miktarda çözünür karbonhidratla kahve ekstraktını birlikte kurutma işlemini kullanarak Türkiye’de kullanımı son derece yaygın olan, hazır kahve markası Nescafé’yi üretmeye başladı. 

Türk Kahvesi, Hazır Türk Kahvesi

Türk Kahvesi ve Hazır Türk Kahvesi, Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adıdır. Özel bir tadı, köpüğü, kokusu, pişirilişi ve ikram yöntemi bulunmaktadır. Kendine özgü bir kimlik ve gelenek sahibidir. Önceleri Arap Yarımadası’nda kahve meyvesinin kaynatılması ile elde edilen Türk Kahvesi ve Hazır Türk Kahvesi, bu yepyeni hazırlama ve pişirme metoduyla gerçek kahve lezzetine ve eşsiz aromasına kavuşmuştur. Türk Kahvesi ve Hazır Türk Kahvesi ile Türkler sayesinde tanışan Avrupa; uzun yıllar kahveyi, Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlayıp tüketmiştir. Güney ve Orta Amerika menşeili, Arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür. Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir. Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.

Diğer metotlara nazaran, Türk metodunda kahvenin kaynatılması özellikle tercih edilen bir şeydir. Elde edilen kaynama, çok hafif bir kaynamadır ve çoğunlukla ciddi bir ısı artışından ziyade ısınan su ile çok ince öğütülmüş kahvenin etkileşimidir. Kahve tutkunları; ufak yudumlar halinde içilen dumanı üstünde bir fincan Türk Kahvesini; yoğun gövdesi, nefis lezzeti ve ağızdaki kalıcı aroması için tercih ederler.

Hazır Türk Kahvesi Seti ise, çalışırken, dinlenirken ya da molalarda pratik bir şekilde hazırlayabilecek ufak paketli ürünlerden oluşur. Çok kısa sürede hazırlanabilmesi nedeniyle tercih edilir. Cezveye ihtiyaç duyulmadan her alanda kahve yapabilme şansını sağlar. Sadece sıcak su kullanarak, orta şekerli bir Türk kahvesi deneyimine kısa sürede sahip olmanızı sağlar.