Ofis Malzemeleri

Hastaneler İçin Temizlik Kimyasalları

Hastaneler için temizlik kimyasalları oldukça önemlidir. Hastanelerde hijyen en üst seviyelerde tutulmalıdır. Hastalar ve çalışanlar için temizlik sağlıkları açısından gereklidir.

Hastane Hijyeni İçin Gereklidir

Hastaneler için temizlik kimyasalları çok önemlidir. Hastane hijyeni söz konusu olduğu zaman temizlik kimyasalları söz konusu olur. Genel temizlik dışında hastanenin mikroplardan tamamen arınması, oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçilmesi için gereklidir. Temizlik ile hastanelerde hastaların ve çalışanların sağlıkları korunur.

Temizlik için temizlik kimyasalları bulundurulmalıdır. Hastaneler temizlik kimyasallarını toptan olarak temin etmelidir. Tüm enfeksiyonların önüne geçmek için her yer dip bucak temizlenmelidir. Bunun için özel uygulamalar gerekebilir. Hastanede oluşabilecek risklerin belirlenmesi ve önüne geçilmesi sağlanır. 

Her riskli bölüm içinde araştırma laboratuarlarında hijyen çalışmaları yürütülür. Bu sayede sorunlu bölgelerde oluşabilecek tüm risklerin önüne geçilmiş olur. Hastanedeki tüm katlara ve odalara özel temizlik kimyasalları alınmalıdır. Hastane temizlik kimyasalları bu tarz hassas ihtiyaçların giderilmesini sağlar.

Hastalar ve Çalışanlar İçin Şarttır

Hastaneler için temizlik kimyasalları şarttır. Çünkü hastaneler şifa bulmak için gidilen yerlerdir. Hastalar ve çalışanlar mikroplardan her daim korunmalıdır. Hastanelerde mikrop ve bakteriler adeta kol gezer, bu yüzden düzenli temizlik şarttır. Hasta, hasta yakınları, doktorlar ve hastane personelleri salgın ve zararlı diğer mikroplardan korunmalıdır. Hastaların enfeksiyon kapmadan iyileşmesi içinde gereklidir.

Temizlik kimyasalları asla hata kabul edilmeyen hastaneler için gereklidir. Herhangi bir tedbirsizlik salgın hastalıkların oluşmasına dahi yol açabilir. Bu yüzden temizlik malzemeleri her daim bulunmalı, düzenli temizlik rutini oluşturulmalıdır. Hastaneler için temizlik sağlayan firmalar ile anlaşılmalıdır. Her noktasının temizliği ile ilgilenen firmalar kullanılan kimyasalları her alan için ayrı kategorilere koyar. 

Her Alan İçin Ayrı Malzeme Gereklidir

Hastaneler için temizlik kimyasalları satın alınırken her alan ve bölüm ayrı ayrı düşünülmelidir. Polikinlik, klinik, ameliyathane, tuvalet, laboratuvar ve bina içindeki diğer bölümler için ayrı temizlik kimyasalları gerekebilir. Bölümlerin genel özelliklere göre hassasiyetleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Hastaneler son derece büyük binalardır, çok fazla detaya sahiptir. Bu yüzden hijyenin sağlanması son derece zordur.

Fakat gerekli şartlar altında alınan temizlik kimyasalları hijyenin en üst seviyede tutulmasını sağlar. Bütün detaylar için gereken temizlik kimyasalları toptan satış yapan yerlerden satın alınabilir. Çok büyük binalar olan hastaneler toptan ürün alırken yeterli kapasiteyi doldurmalıdır. Ayrıca temizlik malzemelerinin seçimi de hem hastalar hem de çalışanlar için son derece önemlidir.

Genel Temizlik Standartları Nelerdir?

Hastaneler için temizlik kimyasalları genel temizlik standartlarına uymalıdır. Hastaneler çok hassas ortamlar oldukları için standartlara mutlaka uyulmalıdır. Bu standartlar;

 • Temizlik kimyasalları sıvı formlarda satın alınmalıdır
 • Hastanelerde kritik bölümler dışında ünitelerde, yönetim ve ofis bölümünde su ve deterjan kullanılmalıdır
 • Kan ve sekresyon varlığında, salgın durumlarında ve bakteri oluşumunun yaşandığı alanlarda temizlik dezenfektanları kullanılmalıdır. Dezenfektanlar kullanma talimatına uygun ayarlanmalı, su oranlarının uygun olabilmesi için ölçek kullanılmalıdır
 • Yoğun bakım ünitelerinde temizlik kimyasalları kullanılırken, yer yüzey dezenfeksiyonun 1:100 oranında çamaşır suyu kullanılmalıdır. Ancak yere dökülen veya sıçrayan kan, kanlı materyal varsa 1:10 oranı kullanılmalıdır
 • Lavabolarda günlük olarak klorlu bir bileşim kullanılmalıdır
 • Yoğun bakım ünitelerinde her hasta yatağı su ve dezenfektanlı solüsyon ile temizlenmelidir.
 • Paspas arabalarında dezenfektanlı solüsyon kullanılmalıdır
 • Temizlik malzemeler her ameliyat odası için ayrı olarak alınmalıdır

Her oda ve ekipman için ayrı temizlik kimyasalları kullanılmalıdır. Temizlik kimyasalları üreticileri önceden araştırılmalı ve ona göre satış listesi çıkarılmalıdır.

Temizlik Kimyasalları Nelerdir?

Hastaneler için temizlik kimyasalları farklı bölümler için farklı çeşitlere ayrılır. Hastanede hijyen söz konusu olduğu zaman temizlikten daha öte, mikroplardan arındırma uygulamaları yapılmalıdır. Peki temizlik kimyasalları nelerdir?

 • Yüzey Dezenfektanları
 • Alet ve ekipman dezenfektanları
 • Alet ve ekipman temizlik, bakım ve yağlayıcılar

Şeklinde sıralanabilir. Bu kimyasallar çok çeşitlidir ve farklı markalara sahiptir. Hastaneler kaliteli temizlik malzemeleri seçmeli ve herkesin sağlığını korumalıdır. Sabun, deterjan, çamaşır suyu, çamaşır sodası ve tuz ruhu şeklinde kimyasal temizlik malzemelerini 5 kategoriye ayırmak mümkündür. 

 1. Sabun temizlik işlerinde kullanılır. Yağ asitlerinin alkali tuzlarıdır ve her türlü yüzeyin temizlenmesinde kullanılır.
 2. Deterjan, kir sökücü olarak kullanılır. Sabun dışındaki tüm temizlik malzemelerini kapsar. Yüzey aktif özellikleri bulunur, hidrofob kısımları genelde 8-18 karbon içerir.
 3. Çamaşır suyu, sodyum hipoklorit tuz türüne verilen addır. Beyazlatıcı olarak kullanılır ancak dokulara hasar verebilir. Hastane ortamında çok dikkatli kullanılmalıdır.
 4. Tuz ruhu, hidrojen ve klor elementlerinden oluşur. Oda sıcaklığı ve normal basınçta sıvı halde bulunur. Hastane gibi ortamlarda çok dikkatli kullanılmalıdır.

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Hastaneler için temizlik kimyasalları kullanılırken temizlik ve dezenfeksiyon dikkate alınmalıdır. Temizlik hem yüzey hem de cerrahi ekipmanların hijyeni için şarttır. Kirlerin temizlenmesini sağlar, mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Bazı temizlik malzemelerinin bir arada kullanılması gerekirken bazıları tekken daha etkili olur. Bazı temizlik kimyasalları ise sadece dolgu ve koku vermek amacıyla kullanılır. Dezenfeksiyon ise temizlik aşamasından sonra gereklidir. 

Temizlik kimyasalları kullanma talimatı kapsamında dezenfeksiyon kullanımı gereklidir. Yapılan temizlikten fayda alınabilmesi için dezenfeksiyonun yapılması gerekir. Temizlik kimyasalları temin edilirken bu nokta atlanmamalıdır. Aksi halde temizlik işlemleri sırasında serbest kalan mikroorganizmalar daha geniş yüzeye yayılabilir. Dezenfeksiyon işlemleri ile bunun önüne geçilir.

Temizlik Kimyasallarının Tehlikeleri

Hastaneler için temizlik kimyasalları satın alınırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki temizlik kimyasalları tehlikelidir. Kimyasal maddeler hastaların, hasta yakınlarının ve çalışanların zehirlenmesine dahi neden olabilir.

Temizlik kimyasallarının tehlikeleri dikkate alınmalı ve uygulamalar ona göre ayarlanmalıdır. Hastane yöneticisi buna dikkat ederek satın almalıdır.