Ofis Malzemeleri

Hastane Dezenfektan Ürünleri

Hastane dezenfektan ürünleri, zararlı mikroorganizmaların insanlarda hastalığa sebep olması sebebiyle bu mikroorganizmaların yok edilmesi amacı ile kullanılan kimyasal ürünlerdir. Ortak kullanım alanları ve genel anlamda bağışıklığı düşük hastaların fazlalığı sebebi ile hastaneler, enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerlerdir. Gözle görülmeyen mikroplar, temas ya da solunum yolu ile vücuda girerek direnci düşürür ve bu sayede bakteri, virüslerin bulaşmasını kolaylaştırır.

Salgın durumlarında hastaneler, daha özenli şekilde temiz tutulmalı ve sağlığa zararlı mikroorganizmalar yok edilmelidir. Hastane dezenfeksiyon ürünleri, bu noktada devreye girmektedir. Bakteri ve virüs yayılımını önlemek için dezenfekte edilen alanlar, güvenli bir şekilde kullanılabilir. 

Dezenfektan Nedir

Solunum ya da temas yoluyla vücuda girerek savunma mekanizmasını çökerten zararlı mikroorganizmalar, sanıldığından daha kolay bulaşıcılığa sahip olmasından dolayı, büyük bir titizlik gerektirmektedir. Özellikle ortak kullanım alanlarındaki temas edilen yüzeyler, bu anlamda büyük tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzeylerin, normal temizlik haricinde virüslere karşı etkili bir kimyasal ile dezenfekte edilmesi gerekir. Tüm dezenfektanlar gibi hastane dezenfektanı da virüs ve bakterilerle savaşmak için geliştirildiğinden, yüksek koruma sağlamaktadır.

Hastane dezenfektan ürünleri, sağlığa zararlı her türlü bakteri ve virüsün temizlenmesi için oldukça etkilidir. Hastanenin dezenfekte edilmesinde olduğu kadar, el dezenfekte amacı ile geliştirilmiş çeşitleri de bulunmaktadır. Bu dezenfektanların kullanımı ihmal edilmemeli, hem kendimizin hem başkalarının sağlığını korumak için talimatlara uymalıyız.

Ortak Kullanım Alanlarında Dezenfeksiyonun Önemi

Hastane dezenfektan ürünleri, ortak kullanım alanlarının fazla olması sebebi ile özellikle salgın dönemi ile savaşma konusunda çok büyük bir yardımcıdır. Günlük yüzlerce hastanın bulunduğu hastaneler, dezenfekte ihmal edilir ise, felaket sonuçlar doğurabilir. Hastanelerde en çok risk oluşturan yerlerin başında; lavabolar ve kapı kolları gelmektedir. Lavabo gibi sürekli nemli yerler ve hijyen eksikliği, bakteri ve virüslerin daha kolay çoğalıp yayılmasına olanak sağlamaktadır.

Hastane dezenfektanları, bu anlamda en büyük savaşçılardan biri olarak ifade edilebilir. Hastanedeki alanların dezenfekte edilmesi, hastaların ve sağlık personellerinin sağlığı açısından hayati önem taşımaktadır. Sadece lavabo ve kapı kolları değil, bekleme alanlarındaki masalar, sandalye kenarları ve hastane zemini de bu açıdan oldukça tehlikeli ve dezenfektenin ihmal edilmemesi gereken yerlerdir.

Dezenfekte Etmek Ne Anlama Gelir

Zararlı mikroorganizmaların, sadece silmek ya da su ile temizlemek gibi uygulamalar ile yok olması mümkün değildir. Bunun için, özellikle söz konusu durumlar için geliştirilmiş kimyasal ürünler kullanılmalıdır. Kimyasal içerikli ürünler ile yapılan işlem dezenfekte etmek olarak adlandırılmaktadır. Hastane dezenfektan ürünleri de bu anlamda başarılı sonuçlar sunmaktadır. 

Birçok zararlı mikroorganizmalar için güvenle kullanılan hastane dezenfektan ürünleri, canlı ve cansızlar üzerinde kullanılmak için farklı seçeneklere sahiptir. Kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi, özel kıyafetler ile tüp şeklinde büyük bir dezenfektan aracı yardımıyla püskürtme yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. İnsanlar için kullanılan dezenfektanlar da, direkt temas ile durulanmadan kullanılan dezenfekte ürünleridir. Ortak kullanım alanları başta olmak üzere, dezenfekte işlemi düzenli yapılmalıdır.

Dezenfektanlar Ne Kadar Koruyucudur

Dezenfektanlar, doğru alana doğru ürün kullanıldığı sürece tam koruma sağlamaktadır. Dezenfekte edilen alan güvenilir olmasına karşın, maske ve mesafe kurallarının ihmal edilmesi anlamlarına gelmemelidir. Hastane dezenfektan ürünleri, oldukça etkili koruma sağlamasının yanı sıra, bu koruyuculuğu belli bir süre devam ettirebilmektedir. Ancak, korunmak için talimatların kişisel tercih olarak esnetilmesi ya da eşyalara fazlasıyla temasta bulunulması, mevcut riskler konusunda çok büyük tehlikelere sebep olabilir.

Hastane dezenfektan sprey formunda da mevcut olan dezenfektan ürünü, püskürtme sayesinde daha fazla alana ulaşarak, kullanım kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. Doğru uygulandığında koruyuculuğundan emin olunan dezenfektan ürünlerinin kullanımı konusunda yapılan yanlışlara da ilgili yazımızda ulaşabilirsiniz.

Hastane Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır

Hastane dezenfektan ürünleri ile yapılan hastane dezenfeksiyonu, kullanım alanlarının boşaltılmasından sonra tüm alanların, zeminin, eşyaların, kapıların ve diğer yerlerin püskürtme yöntemi ile dezenfekte edilmesi şeklinde yapılmaktadır. Belli bir süre kapalı kaldıktan sonra açılan alan, dezenfekte edilmiş ve tüm mikroplardan arındırılmış anlamına gelmektedir.

Hastane dezenfeksiyon aparatı ile, hastaların ellerini dezenfekte edebilmesi kolaylığı da sunan dezenfektanlar, asla ihmal edilmemesi ve dışarda sık sık kullanılması gereken ürünlerdir.

Dezenfektan Kullanımı

Dezenfektan kullanımının yaygınlaştığı son zamanlarda, doğru kullanım da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Hastane dezenfektan ürünleri ile dezenfekte edilen hastane gibi ortak kullanım alanları ve bu konuda koruyuculuğu konusunda yararlı olan ürün, insanlar üzerinde kullanılmamalıdır. Cansızlar ve canlılar için ayrı geliştirilmiş dezenfektan ürünleri, amaçlarına uygun kullanılmalıdır.

İnsanlar için mevcut olan dezenfektanlarda da yanlış kullanımlar görülmektedir. Dezenfektana herhangi bir başka madde ya da su karıştırmak, ürünün yapısını bozarak, etkisini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu unsurlara dikkat edilerek kullanılacak dezenfektan ürünleri, tam koruma sağlayacak ve hastalık risklerini en aza indirecektir. Bu adımlara dikkat edilmesinin yanı sıra özetle, hastane dezenfeksiyonu da bu anlamda, hayati önem taşıyan en büyük önlemlerden biridir.

Dezenfektanlar Neden Bu Kadar Gerekli 

Dezenfektanlar, son zamanlarda günlük hayatta oldukça fazla yer almaya başlamıştır. Bununla birlikte, hijyenik şartlara daha hassas yaklaşmak, alınan ürünlerin yıkanması, maske, mesafe gibi etkenler hayatımıza girmiştir. Bu unsurların içinde en önemli yeri alan dezenfektanlar ve dezenfeksiyon işlemi, ihmal edilmeden düzenli yapılmaz ise, hastalıklarla savaşın kaybedilmesine sebep olabilir.

Hastane dezenfektan ürünleri, bu anlamda amaca uygunluk konusunda çok başarılı bir sürece imza atmaktadır. En fazla riskin bulunduğu hastane ortamlarında zemin dahil her yerin tamamen dezenfekte edilerek güvenli hale getirilmesi, hastane randevularının daha risksiz ve stressiz geçmesine katkı sağlamaktadır. Yazımızda, dezenfeksiyon yapılmış alanlarda olunsa da maske ve mesafenin dikkatini göz önünde bulundurmanın önemi hakkında bilgi edinebilirsiniz.