Ofis Malzemeleri

Gıda Ambalaj Ürünleri

Gıda Ambalaj Ürünleri, ürünleriniz piyasa çıkmadan önce ya da çıktıktan sonra, tercihlerinize göre üzerinde düşünmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gereken önemli bir konudur. Bir ürünü paketlemek istediğinizde, ürünlerinizi hangi tür malzeme içinde paketleyeceğinize karar vermeniz sizin için önemlidir. Hangi ambalaj malzemesini seçeceğinize karar vermeden önce; plastik, metal, karton, mukavva, folyo, shrink film, biyo-plastik ve kutu çeşitleri gibi Gıda Ambalaj Ürünleri alternatiflerini değerlendirmelisiniz.

Gıda Ambalaj Ürünleri dünyasının derinliğine daldığınız zaman, üzerinde durmanız gereken asıl meselenin, ürününüze en uygun ambalaj malzemesinin hangisi olduğunu bulmak olduğunu farkedeceksiniz. Kendinize en uygun Gıda Ambalaj Ürünlerini değerlendirdikten sonra, paketleme ihtiyaçlarınız için en iyi malzemeleri seçebilirsiniz. Bunu yapabilmek için hangi malzemelerin uygulamalarınız ve ürünlerinize uygun olduğunu anlamak gerekir.

Gıda Ambalaj Ürünlerinde BSY Kurumsal Farkı

BSY Kurumsal olarak uzun yıllardır Gıda Ambalaj Ürünleri satıyor ve Gıda Ambalaj Ürünleri  danışmanlığı yapıyoruz. Gıda Ambalaj Ürünleri konusunda her türlü meseleye hakim uzman kadromuzla uzun yıllardır müşterilerimize hizmet sunmaktayız. BSY Kurumsal ekibi olarak, mevcut Gıda Ambalaj Ürünlerinden, işletmeniz ve ürünleriniz için hangisinin daha doğru, daha kaliteli ve daha efektif olduğunu belirlemenize yardımcı olmaktayız.

Bu blog yazısı, piyasada bulunan en popüler Gıda Ambalaj Ürünleri çeşitlerini sizlere gösterecektir. Ürününüzün için hangi Gıda Ambalaj Ürünlerinin en uygun olacağına dair bilinçli bir karar verebilmeniz için her seçeneği değerlendirmenize yardımcı olmak istiyoruz. Blog yazımızda yer alacak bölümlerde, ambalaj malzemesinin hangi hammaddeden yapıldığı ve en iyi/efektif kullanım çeşitleri gibi konuları özellikle detaylandırmaya çalışacağız.

Gıda Ambalaj Ürünleri Çeşitleri

Oluklu kutular, ambalaj endüstrisinin temel Gıda Ambalaj Ürünleridir. Nesillerdir, oluklu kutular, dünya çapında ambalaj hatlarında yüz binlerce, hatta belki de milyonlarca ürünü paketlemek için kullanılan bir ambalaj malzemesi olmuştur. Oluklu kutular genellikle geleneksel kare veya dikdörtgen kutu şeklinde önceden şekillendirilmiş olarak bulunmaktadır. Daha sonra yine düz yığınlar halinde istif edilebilen bu Gıda Ambalaj Ürünleri, el yardımıyla paketleme sürecinize kolayca hazır hale gelebilmektedir.

Oluklu kutular, genellikle nakliye sırasında kutu kullanımı, çeşitli ürünlerini doldurup kapatmak gibi paketleme uygulamaları için kullanılır. Bu kutuların kullanımı insan emeği gerektirdiği gibi, paketleme makinelerinin yürüttüğü otomatik süreçlerden de destek alınmaktadır. Pratik bir ambalaj malzemesi olan oluklu kutular, oluklu mukavvadan üretilmektedir. Oluklu mukavva, mukavva levhadan yapılmış bir ambalaj malzemesidir. Genel olarak, oluklu mukavva, bir veya daha fazla düz lif levhadan üretilir ve oluklu laminasyon adı verilen bir işlemle ortaya çıkmaktadır. Genelde ambalaj malzemesi olan oluklu kutularda paketlenen ürünler arasında: elektronik malzemeler, DVD’ler, tüketim malları, tahıllar, çeşitli yiyecekler gibi önceden paketlenmiş gıda maddeleri yer almaktadır. 

Gıda Ambalaj Ürünlerinden En Popüler Olanı (1): Streç Film

Streç film, dünyadaki en yaygın Gıda Ambalaj Ürünlerinden biridir. Deposu olan bir sevkiyat departmanına sahip şirketler, nakliye öncesinde ürünlerini paletlere koymak için neredeyse her defasında Gıda Ambalaj Ürünlerinden streç filmi kullanmaktadırlar. Bu işlem, ürünlerin nakliye işlemi sırasında çökmesini veya hasar görmesini önlemek için yapılır. Gıda Ambalaj Ürünlerinden streç film, yük muhafazasıyla, gönderinizin güvenli bir şekilde taşınabilmesi için yerinde sıkıca durmasını sağlar. Streç film çekme işlemi iki şekilde uygulanır. Birincisi streç film bir alet ve insan gücü ile palete veya ürüne uygulanır. İkincisi; manuel, yarı otomatik veya tam otomatik streç sarma makinesi ile palet ve ürüne uygulanmaktadır. Şu anda mevcut olan çeşitli streç malzemesi türleri bulunmaktadır. Her biri, elle veya makine germe uygulamaları için tasarlanmıtır. Streç malzemesi türleri şunlardır: Makine gerdirme yöntemi için: Streç Döküm, Üflemeli Streç, Ön Gerdirme, Saman Balyalama Streç. El Gerdirme yöntemi için: UVI Streç, VCI Streç, Havalandırmalı Streç, Güçlendirilmiş Streç. Yukarıdaki Gıda Ambalaj Ürünlerinden olan streç film formülasyonlarının her biri özel uygulamalar için tasarlanmıştır ve önerilen belirli uygulamalar için kullanılmalıdır. Yanlış uygulama için yanlış türde streç film kullanılması, yetersiz yük muhafazasına, güvenlik sorunlarına ve kötü sarılmış paletlere yol açabilir. Gıda Ambalaj Ürünlerinden streç film, tuvalet kağıdı, kağıt havlular ve şişelenmiş su gibi çoklu ürünlern paketlenmesi veya birleştirilmesi için yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Gıda Ambalaj Ürünlerinden En Popüler Olanı (2): Shrink Film

Shrink film, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerde, milyonlarca paketleme hattında kullanılmaktadır. Şu anda piyasada bulunan en popüler Gıda Ambalaj Ürünleri türlerinden biridir. Çok fazla sayıda ürünü paketlemek için kullanılmaktadır. Farklı shrink film formülasyonları vardır. Yine de en yaygın formülasyonlar polivinil klorür (PVC), polietilen (PE) ve poliolefindir (POF). Her formülasyon belirli uygulamalar için tasarlanmıştır. Örneğin, poliolefin, yiyecekleri sarmak için en iyi shrink filmdir. Yanlış ürünler için yanlış shrink film formülasyonunun kullanılması, kötü paketleme, güvenlik tehlikeleri ve makine sorunlarına neden olmaktadır. Doğru Gıda Ambalaj Ürünleri seçimi her zaman önemlidir. Shrink tünelleri ve kapatıcıları adında, ürünlerin paketlenmesinde kullanılan iki çeşit paketleme makinesi bulunmaktadır. Bunlar, paketleme hattınızda shrink film çalıştırmak için gereklidir. Ürün ilk olarak, ürünü shrink filmden yapılmış bir torbaya yerleştiren mühürleyiciden geçirilir. Torbanın her iki tarafı daha sonra ısı ile kapatılır. Ürün, hat boyunca küçültme tüneline (ısı tüneli olarak da bilinir) doğru hareket eder. Oradan, shrink film poşeti, içinde bulunan ürün etrafında eşit şekilde büzülür. Gıda Ambalaj Ürünlerinden shrink film, genellikle masa oyunları, dondurulmuş pizza kutuları ve küçük tüketim malları gibi paketlenmiş ürünler için kullanılır. 

Çoklu Paketleme için Gıda Ambalaj Ürünleri

Gıda Ambalaj Ürünlerinden paketleme filmi bir tür shrink filmdir. Çoklu paketlerin oluşturulması, çeşitli ürünlerden veya öğelerden bir veya birden fazla paket oluşturma işidir. 

Bu şekilde paketlenen ürünler arasında su şişesi paketleri veya kağıt mendil kutuları gibi ürünler bulunur. Paketleme filmleri, özellikle çoklu paketler oluşturmak için kullanılan birkaç tür shrink filmden biridir.

Sızdırmazlık için Gıda Ambalaj Ürünleri

Gıda Ambalaj Ürünlerinden küçültme bantları (sızdırmazlık bantları olarak da bilinir), kullanım kolaylığı için delikli bir tür koruyucu ambalaj ve deformasyona karşı korumalı bir ambalajdır. Küçültme bantları, şişeler, kavanozlar, sıvı damlalıklar ve diğer benzer ürünler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere farklı türdeki öğelerin kapaklarına uyacak şekilde önceden tasarlanarak üretilir. Peki shrink bant nasıl uygulanır? Yumuşak plastikten yapılmış bir halka, kapatılması gereken kabın kapağına monte edilir. Daha sonra, halkanın kapak çevresinde düzgün bir şekilde küçülmesini sağlamak için ısı kullanılır. Bu ısı, bir ısı tabancası, çekme tüneli veya buhar tüneli ile uygulanabilmektedir.

Koruma için Gıda Ambalaj Ürünleri

Gıda Ambalaj Ürünlerinden mühür bantları, tıpkı diğer kurcalanmayı belli eden Gıda Ambalaj Ürünleri gibi, tüketiciye ürünlerinin hasara veya kurcalanmaya maruz kalıp kalmadığı konusunda fikir verir. Gıda Ambalaj Ürünlerinden mühür bantları, tüketiciyi güvenli olmayan ürünleri tüketmekten korumaktadır. Shrink bantlar, ürün kapağının sızdırmazlığı için ekstra güç sağlar. Bu, ürünün genel sızdırmazlığının ek koruyucu niteliklerle güçlendirilmesine yarar.

Gıda Ambalaj Ürünlerinden; esnek poşetler, folyo veya plastik olarak ayrılmaktadır. Atıştırmalık yiyecek paketleme ve endüstriyel sıvı paketleme dahil olmak üzere çeşitli kullanımlar için uygundurlar. Neredeyse her süpermarketin raflarında yer alırlar. Gıda Ambalaj Ürünlerinden esnek poşetler, gıda ambalajları için son birkaç yılda oldukça popüler hale gelmiştir. Gıda Ambalaj Ürünlerinden esnek poşetler, düşük çevresel kirlilik sağlaması ve cam, karton, metal, karton kaplar gibi alternatif Gıda Ambalaj Ürünlerine göre üretiminin daha az maliyetli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Gıda Ambalaj Ürünlerinden Stand-up-torbalar ise, genellikle granola, enerji içecekleri, kahve, çorbalar, atıştırmalıklar, kuruyemişler ve diğer birçok gıda ürünü dahil binlerce ürünü paketlemek için kullanılır.