Ofis Malzemeleri

ETİKET

Birine “etiket” kelimesini söylediğinizde, aklına bir çocuğun oynayacağı çıkartmalar tek boynuzlu atlar, yıldızlar ve diğer eğlenceli şeyler gelebilir. Bu tür çıkartmalar veya son zamanlarda oldukça fazla kullanılan espri ve eğlenceli içerikli çıkarma ve etiketler günlük hayatımızı renklendirirken son zamanlarda etiketin çok farklı kullanımları da oluşmuştur. Özellikle iş dünyasında reklam ve şirket duruşu temsili açısından oldukça fazla kullanılmaktadır. Tabi reklam ve renkli yanlarının yanı sıra birçok üretim merkezinde ürün takibi için de etiketler kullanılmaktadır. Özellikle iş ve reklam amaçlı kullanılan etiketlerin aşağıda kullanım alanları sıralanmıştır:

  • E-ticaret Etiketleri

E-ticaret son zamanlarda hem büyük markaların hem de küçük işletmelerin ürün satmak için birincil yolu haline gelen bir yöntemdir. E-ticaretin tüm satış politikalarından farklı bir düzeni olması da her işletme için farklı bir e-ticaret politikasını beraberinde getirmiştir. Etiketler, ister adresi iki kez kontrol etmek ister müşterinin siparişini kontrol etmek için olsun, bir müşterinin satın alma işlemiyle gerçekleştirdiği ilk etkileşimdir. Her e-ticaret satın alımı, depodan tüketiciye olan yolculuğu boyunca birden fazla etiket gerektirir. Bu nedenle etiketler, amaçlanan varış noktasına ulaşan bir parselin ayrılmaz bir parçasıdır. Depodan depoya, kargoya ve son olarak müşteriye ürünün ulaşabilmesi için ambalaj üzerinde her zaman etiket bulunması gerekmektedir. Bu sistemdeki olabilecek bir aksama veya bir etiketin yanlış yapıştırılması, ürünün yanlış gitmesine veya hiç gidememesi gibi işletmeyi kötü etkileyecek sorunlar oluşturabilir. Buna benzer problemler yaşamamak için, doğru bilgileri taşıyan sağlam, uzun ömürlü etiketler çok iyi bir başlangıç olacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki müşteri hizmetleri merkezleri, geç teslim edilen paketlerle ilgili birden çok çağrı ve e-posta alır. Barkod etiketleri, seyahatleri boyunca paketlere eşlik eder ve kuryeler ile işletmelerin takip etmeleri için bir araç sağlar; bu şekilde işler ters gittiğinde paketler bulunabilir ve sorunlar verimli bir şekilde çözülebilir. 2018’de Birleşik Krallık nüfusunun %80’inden fazlası internetten alışveriş yaparken, e-ticaretin uzun süre en üst sıralarda yer almaya devam edeceğini rahatlıkla varsayabiliriz.

  • Üretim

JIT (just in time) ve Yalın Üretim gibi modernleştirilmiş üretim süreçleri, dünya çapındaki fabrikalarda çok kullanılan yöntemlerdir ve bu yöntemlerin dayandığı en önemli parametre etiketleme sistemidir. Her bileşen parçası bir etiketin bulunmasını gerektirdiğinden ve bunların doğru kullanılmasını sağladığından, etiketler üretimin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Doğru etiketleme olmadan ihtiyaç duydukları 5 mm cıvataları bulmaya çalışan bir fabrika işçisini hayal edin, hiçbir şey bulamayacaklar ve bulurlarsa çok fazla aramanın ardından olacaktır. Bu durum fabrika için korkunç bir emek ve vakit kaybı olacaktır. Her şeyin doğru etiketlenmesi ise, üretim sürecinin sorunsuz işlemesine oldukça yardımcı olur. Parça etiketlenmesi için kullanımın yanı sıra kimlik ve bilgi etiketlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğu ürün, işlev, uyarılar, talimatlar veya parti kodlarıyla ilgili kalıcı veya geçici önemli bilgilerle gönderilir. Küçük ölçekte, bu, bir müşterinin penceresini MOT tarihiyle etiketleyen yerel bir araba garajına veya mallarını elektrik güvenliği onaylı etiketlerle etiketleyen küçük bir üreticiye dönüşebilir. Etiketler, bazen yasaların gerektirdiği ve bir şirketin ürünlerini müşterilerin evlerine gönül rahatlığıyla göndermesine olanak tanıyan önemli bilgileri etkinleştirir. Ürünlerin geri çağrılmasına izin verdiği için toplu etiketleme çok önemli olduğunda kullanılır. Üretim süreci baştan sona etiket gerektirdiğinden, bu etiketleme kullanımının ne kadar ayrılmaz hale geldiğini anlayabiliriz. Her şey gitmedikçe, dijital üretim kendi etiketlerine bağlı kalıyor.

  • Ürün

Daha önce de birçok kere bahsedildiği gibi ürün etiketlemesi 4 ana kategoriye ayrılır: markalama, farklılaşma, yasal ve açıklama. Pazarlama için çok önemli olan markalaşmadır, ürünler üzerindeki etiketler, bir işletmenin bu ürünü markasının bir parçası olarak işaretlemesini sağlar, böylece rakiplerden bir sahiplik ve farklılaşma duygusu yaratır. Bu, ürün etiketlerinin her yerde olmasının nedenlerinden biridir; muzlarınızda bile. Markanızı aldıktan sonra, farklı ürünler arasındaki farklılığı göstermek için sık sık değiştirmeniz gerekir. Bu, yazı tipi rengini değiştirmek kadar basit bir şey olabilir veya ürün serileri ve kategoriler arasında tamamen yeni bir görünüm ve his olabilir. Bu, orijinal ürün etiketini değiştirerek veya daha küçük bir etiket ekleyerek elde edilebilir. Az sayıda işletme için markalaşma bir sorun teşkil etmez, bu nedenle yasalar bir işletmenin ürünlerini etiketlemesinin tek nedeni olur. Bu yasalar, malzemeleri, üretim tesisini, parti numarasını, son kullanma tarihini, güvenlik talimatlarını, tehlike uyarılarını vb. İçerir. Herhangi bir markaya sahip olmayan küçük ve ucuz bir şey sipariş ettiyseniz, büyük olasılıkla her zaman malzemeleri veya malzemeleri detaylandıran bir etiketi olacaktır. Açıklamalar çoğu işletme için talimatlar, arka planlar veya daha fazla açıklama olarak önemlidir. Premium veya ev yapımı ürünler genellikle işleri hakkında kısa bir özgeçmişe sahip olacak ve ardından ürünleriyle ilgili ayrıntılara girecektir. Makyaj şirketleri, ürünleriyle belirli bir görünümü nasıl oluşturacaklarına dair genellikle kullanım talimatları veya açıklamalı grafikler ekler. Bu örnekler tipik tanımlardır ve ürün etiketlemesinde yaygındır. Tüm bu ürün etiketleme yönleri, ön ve arka etiket biçiminde bir araya getirilme eğilimindedir. Hemen hemen tüm ürünlerde bir tür etiketleme olduğundan, ürün etiketlerinin listemize dahil edilmesi önemlidir.

  • Adres ve Paket Küresel 

2020 yılına kadar 100 milyar hacme ulaşacağı tahmin edilen küresel paket gönderimiyle birlikte, makul sayıda adres ve paket etiketi kullanımda olacak. E-ticaret dışında, bunlar genellikle faturalar, el yazısıyla yazılmış mektuplar, düğün davetiyeleri, hediyeler ve daha pek çok şeyi göndermek için kullanılan etiketlerdir. Bu mektup ve paket işlemleri, işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye ve kişiden kişiye gerçekleşir. Ambalaj üzerine el yazısı yazmak yerine basılı etiket kullanmanın temel faydalarından biri, marka ekleyebilmenizdir. Örneğin, Noel döneminde paketlerini ve mektuplarını güncellemek isteyen işletmeler, adres ve paket etiketlerine yatırım yapabilir, ardından normal adresin yanında sezonun selamlarını yazdırabilir. Dijital çağa doğru ilerledikçe kağıtsız gitmek daha kolay hale geliyor, ancak bu, sevdiğimiz birinden bir mektup almanın veya arkadaşlara, aileye veya müşterilere kişiselleştirilmiş posta göndermenin değerini artırır. Özellikle kişiselleştirilmiş etiketlerin iş ve müşteri ilişkileri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır; bu bağımsız araştırmamızda görülebilir.

  • Çıkartmalar 

Bir çıkartma ile etiket arasındaki fark nedir? Gerçek şu ki, çıkartmaların içerisinde anlatım ve bilgi açısından pek bir şey yoktur. Çıkartmalar içerisinde eğlenceli ve renkli içerikler bulunduran ürünlerdir. Mevcut her yüzeyi kaplamakla ilgili çocukluk anılarımız, çıkartmaların bu kadar popüler kalmasının ana nedenlerinden biridir. Ama aynı zamanda bizimle birlikte geliştiler; Çıkartma kitabını kapatmak yerine dizüstü bilgisayarlarımızı, dergilerimizi veya telefonlarımızı kapatıyoruz. En önemli fark, çocukluk karakterlerinden markalara geçiş yapmış olmamız. Markalı etiketler, bir mesajı yaymanın ilginç bir yoludur. Dijital medyanın tercih edilen seçim olduğu bir zamanda somut oldukları için özellikle etkili olabilirler. Müşteriler, başka hiçbir şey olmasa da nostaljiden dolayı kullanmak istedikleri için ücretsiz çıkartma almayı genellikle zevkli bulurlar, bu yüzden onları atmayı veya görmezden gelmeyi zorlaştırır. Çıkartma ne kadar iyi olursa müşterilerin marka elçisi olma olasılığı o kadar artar. Örnek olarak dizüstü bilgisayar etiketini alın, artık sevdiğimiz şeyleri çevremizdeki insanlarla paylaşmak için dizüstü bilgisayar etiketlerimizi bir kendini ifade biçimi olarak kullanıyoruz. Çok yönlülük, çıkartmaların popüler kalmasının bir başka nedenidir, markalar bilgilendirici, kampanya odaklı ve hatta etkileşimli olabildikleri için etiketler oluşturur. Dijital dünyadaki QR kodları ve Snapchat kodları ile etiketler, fiziksel ve dijital medyayı birbirine yakınlaştırarak ikisi arasında bir köprü görevi görebilir.