Ofis Malzemeleri

Cam Temizliği Ürünleri

Cam temizliği ürünleri ev, iş yeri gibi yaşam alanlarında kullanılır. Camı olan her yerde ve camdan yapılan her türlü eşyada rahatlıkla kullanılabilir. Yaşam alanlarından mutlaka bulunması gereken temizlik malzemelerinden biridir.

Neden Cam Temizliği Ürünleri Kullanılmalıdır?

Cam yüzeyler en çok karşılaştığımız ve bakımı gereken yerlerdir. Evlerde, iş yerlerinde ve diğer yaşam alanlarında cam temizliği mutlaka yapılmalıdır. Cam çok dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen çok da temizlik gerektirir. Çünkü ufak bir dokunuş bile iz çıkmasına neden olur. Üstelik ıslak mendil gibi başka temizleyiciler ile silindiği zaman leke daha da büyür. 

Sadece camlara özel olarak üretilen temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Aksi halde temizlik yapayım derken daha da zorluk çıkabilir. Cam temizliği ürünleri de bu noktada devreye girer. Bakım gerektiren tüm cam yüzeylerde rahatlıkla kullanılır. Eğer düzgün ve düzenli bakım ve temizlik yapılırsa cam yüzeyler uzun yıllar boyunca kullanılır.

Eğer cam temizleyici ürünler kullanılmazsa cam yüzeyler günler içinde bozulur, kirden kullanılmayacak hale gelir. Toz ve parmak izleri kalıplaşır ve hiç çıkmayacak hale gelir. Cam temizleme ürünleri bu yüzden çok önemli ve gereklidir. Ayrıca ürünler kullanılırken en iyi sonucu alabilmek için doğru temizleme teknikleri kullanılmalıdır.

Cam Temizleme Ürünleri Nelerdir?

Cam temizliği ürünleri ev, iş yerleri ve araç içi için farklı çeşitlere ayrılabilir. Araç camında kullanılan ürün ile evdeki aynada kullanılan ürün bir olmaz. Cam artık hayatımızın her alanında, neredeyse her türlü eşya çeşidinde karşımıza çıkar. Ocaklar bile cam materyalden üretilmektedir, bu yüzden her alan için farklı bir temizleme ürünü kullanılmalıdır.

Eğer bitkisel cam temizleyicileri kullanırsanız yüzeylerin daha az hasar görür. Üstelik sizde uygulama esnasında kimyasal solumamış olursunuz. Cam temizleyicileri toptan satın alabilir ve ihtiyaç duyduğunuz her an sprey şişelere boşaltabilirsiniz. Özellikle evlerde toz alırken kullanılan cam temizlik ürünleri ihtiyaç anında bulunması gerekenlerden biridir. 

Cam temizleme ürünleri toptan alınabileceği gibi sprey şişelerde tekli olarak da satın alınabilir. Cam yüzeylere püskürtüldüğü için sprey formunda bir şişede bulunması gerekir. Cam için özel üretilmiş temizlik ürünleri de genelde bu şekilde satılır. Araç için üretilen özel solüsyonlar ise genelde bez yardımı ile uygulanır. Bu yüzden sprey şişede yer almaz. Aynı durum gözlük camlarında da geçerlidir.

Çizilme ve Aşınmaları Önlemeleri İçin Kullanımları

Cam temizliği ürünleri çizilme ve aşınmaları önlemek için de kullanılır. Cam yüzey çok hassas olduğu için çizilmeler olabilir ve eğer yanlış temizlik ürünü kullanılırsa cam zarar görebilir. Cam temizleme ürünleri de bu tarz sorunları yok etmek çok kullanılır. Düzenli kullanıldığı zaman camlardaki aşınma ihtimalini en aza indirir.

Kimyasal Hasarı Önler

Cam temizliği ürünleri camlara özel üretildikleri için kimyasal hasar oluşumunu engellerler. Yüzeydeki kirin ve tozun temizlenmesi sağlar ve leke oluşumunun önüne geçerler. Bunun gerçekleşebilmesi için sık aralıklarla temizlik ürünlerinin kullanılması gerekir. Eğer uzun süre kullanılmazsa havada buharlaşan su cam yüzeyinde yoğuşur, yoğuşmayla beraber sodyum ile tepkimeye girer ve sodyum hidroksit oluşur. Bu da cam için aşındırıcı bir kimyasaldır. 

Sodyum hidroksit eğer camın yüzeyinde uzun süre kalırsa camda kalıcı olarak hasar oluşmasına neden olur. Eğer sodyum hidroksit oluşumu varsa cam temizleme ürünleri yanında alkol ya da amonyak su karışımları da kullanılabilir. Bu sayede etkili bir cam temizliği sağlanmış olur. Cam temizleme ürünleri yanında mutlaka yumuşak bir bez ya da selüloz esaslı sünger kullanılmalıdır.

Cam Temizleme Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam temizliği ürünleri alırken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Bunun nedeni piyasada çok sayıda farklı marka ve çeşitte temizlik malzemesi bulunur ve her biri cam için uygun değildir. Eğer uygun ürün kullanılmazsa cam ciddi anlamda zarar görebilir. Bunun dışında aşındırıcı ve yüksek alkali içeren temizlik malzemeleri de kullanılmamalıdır. 

Eğer cam temizleme ürününün içinde hidroflorik ya da fosforik asit varsa onu kesinlikle kullanmayın. Çünkü camlarınızın zarar görmesine neden olabilir. Temizlik malzemesinden tam anlamıyla emin değilseniz onu almayın ya da kullanmadan önce ufak bir yerde test edin. 

Cam temizleme ürünleri için kimyasallar dışında bez ve sünger gibi yardımcı elemanlar da geçerlidir. Temizlik suyu ya da solüsyonu cam yüzeye yumuşak bir bez yardımı ile uygulanmalıdır. Genelde mikro fiber bezler araç camları ve gözlük camları için tercih edilir. Aynı zamanda bilgisayar, televizyon gibi hassas camlara da özel solüsyonlar kullanılmalıdır. 

Bu tarz solüsyonlarla beraber de mikro fiber bezler kullanılmalıdır. Bu bezlerin kullanımı camda oluşabilecek çiziklerin en aza indirilmesini sağlar. Aşındırıcı fırça ve tıraş bıçakları ise yüzeye zarar vereceğinden kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca sıvı temizlik ürününün camda uzun süre silinmeden durması da izlere yol açacaktır.

Cam Yüzeyler Nasıl Temizlenmelidir?

Cam temizliği başlı başına bir rutin ve malzeme gerektirmektedir. Cam temizliği ürünleri de bu rutinin en önemli parçasıdır. Temizleme işlemine geçilmeden önce uygun malzemelerin bulunması çok önemlidir. Ayna ve pencerelerde kullanılan bez ya da mendilin seçimi oldukça önemlidir. Cam temizleme ürünleri sadece cam yüzeylerde değil masa, sehpa gibi zorlu lekelerin bulunabileceği yerlerde de rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü oldukça yoğun ve etkili formüle sahiplerdir. Ayrıca telefon, gözlük ya da bilgisayar temizliğinde de rahatlıkla kullanılır. 

Cam Sileceği Nasıl Kullanılır?

Cam temizliği ürünleri içinde en çok tercih edilen ürün cam silecekleridir. Cam silecekleri pencere ve kapı gibi geniş cam yüzeylerde de rahatlıkla kullanılabilir. Balkon camı ve daha büyük dükkan camekanlarında da rahatlıkla kullanılabilir.