Ofis Malzemeleri

Büro Temizlik Setleri

Büro temizlik setleri, büro şeklindeki iş yerlerinde olması gereken gereçlerin ve zemin dahil büro ortamının temizliği için geliştirilen, gereçleri yıpratmadan temizleyen temizlik ürünleridir. Ofis ortamı, zamanın çok büyük bir bölümünün geçirildiği yerler olması dolayısıyla, sağlık açısından da temizlik konusunda özenli olunmalıdır.

Büro temizliğinde, var olan gereçlerin malzemesine göre temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Özellikle ağartıcı özellikli ürünler, fazlasıyla yıpratma etkisine sahiptir. Büro temizlik malzemeleri, buna göre seçilerek, kötü sürprizler ile karşılaşma riski ortadan kaldırılmalıdır. Büro temizliğinde yapılması gerekenler, dikkat edilmesi gerekli hususlar, büro temizliğinin önemi ve büro temizlik setlerinin neden kullanılması gerektiği ile ilgili konulara, mevcut yazımızda ulaşabilirsiniz.

Büro Temizlik Malzemeleri Nelerdir

Büro temizlik setleri, gereçlere uygun olarak seçilerek uygulanabilir. İş yerinin temizlenmesi ve temiz tutulması, ruh ve beden sağlığı düşünüldüğünde oldukça gereklidir. Ofis ortamının temizlik malzemeleri ile diğer yerlerin temizlik malzemeleri farklıdır. Genellikle birkaç ahşap büro gereci ya da parke gibi malzemelerin mevcut olduğu bürolar için; parke cilası, ahşap koruyucu gibi ürünlerin sıvı ya da jel formu kullanılır.

Ahşap ürünlerin koruyucu özelliğe sahip malzemeler ile temizlenirken parlaklığını da kaybetmemesi amacı, ürüne uygun cilalarla mümkün olmaktadır. Büro gereçlerinde amaç sadece temizlik değil, gereçlerin yeniliğinin korunmasıdır. Bu da, uygun ürünler seçilerek, uygun şekilde uygulanması ile amaca ulaşmaya yardımcı olmaktadır.

Büro Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Büro temizlik işi yapılırken, bazı etkenlere dikkat edilmelidir. Bunlardan ilki; zemin ve diğer yüzeyler için ayrı malzeme kullanılmasıdır. Temizlenecek yerin malzeme cinsine göre temizlik ürünü seçilerek, yıpranma riski engellenmelidir. Bunun ile birlikte, yüzeylerin çizilmesine sebep olacak temizlik araçları da kullanılmamalıdır.

Büro temizlik setleri, gereçlere uygun olanların seçilmesi ile oluşturulan setlerdir. Dikkat edilecek hususlar göz önünde bulundurulduğunda, temizlik hem eskisinden daha az zaman alır hem de temiz kalma süresi daha uzun olur. Buna dayanarak, söz konusu temizlik kadar, temizlik yöntemlerinin de oldukça önemli olduğu söylenebilmektedir.

Büro Temizliği Neden Gereklidir

Gözle görülmeyen ancak sağlığa zararlı birçok mikroorganizma vardır. Bunlar, temas ve solunum yolu ile vücuda girerek astım, bronşit, alerji gibi hastalıklara neden olur. Bunlardan korunmanın yolu ise, temas edilen alanların düzenli olarak temizlenmesi yolu ile olmaktadır. Büro temizlik setleri ile yapılacak temizlik, bu riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sağlığa zararlı her türlü maddeyi, yaşam alanından uzaklaştırmak, bu anlamda oldukça kolaydır. Gerekli dikkat ve özen gösterilerek, temiz bir ortamda sağlığı koruyarak çalışmak mümkündür.

Büro temizliği, sadece sağlık açısından değil, temiz ve ferah bir ortamın ruh sağlığına iyi yönde etkileri sebebi ile de düzenli yapılmalıdır. Bunun ile birlikte, temas halinde olan yüzeylerde bırakılan izler de bazı zamanlarda rahatsız edici olabilir. Büro temizlik setleri, büro araç gereç ve yüzeyleri için geliştirilmiş, bunlara uygun olan ürünlerdir.

Büro Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

Büro temizliğinde yapılan yanlışlar, hem zaman kaybettirir hem de temizlik sıralaması gibi bir durum yanlış yapılır ise özellikle tozlanma sorunları daha çabuk ve daha fazla olabilir. Bunun önüne geçebilmek için, temizliğe başlanan yer ve kullanılan malzeme oldukça önemlidir. Büro temizlik setleri gibi bürolara uygun olan setlerden, hangi malzemeye hangi ürünün uygun olduğuna dikkat edilerek temizlik yapılmalıdır.

Büro temizlik talimatı ile yapılacak temizlik uygulamaları, bilinçli olmayı gerektirmektedir. Örneğin; zemin parke ise asla çamaşır suyu katkılı ürün kullanılmamalıdır. Krem formunda temizlik malzemesini, parlak yüzeylere kullanmak, gereçleri çizebilir. Aynı zamanda, metal gereçler için de çamaşır suyu kötü bir karar olabilmektedir. Deri malzemeden yapılmış büro malzemeleri ise buna uygun temizlik malzemesi ile yumuşak bir bezle silinerek temizlenmelidir. Aksi halde çizilmeler, yıpranma ve fazlasıyla deforme olma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Büro Temizliğinde Sıralama Nasıl Olmalıdır

Büro temizlik setleri kullanılarak yapılacak temizlikte, temizlik sırası da büyün önem taşımaktadır. Sağdan sola temizleme yapılarak adım adım gidilmesi, temizlik işini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, masaların üstündeki araç, gereç ve cihazların da hassas bir şekilde ilk adımlarda temizlenmesi uygun olmaktadır.

Ekran ve cam yüzey gibi yerleri silerken, bu hassaslığa uygun olan cam yüzey temizlemek için geliştirilmiş ürün kullanılmalıdır. Büro temizlik yapılırken, en kirli alanların dikkatlice temizlenmesi ve suyun sık değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, büro temizlik setlerinde bulunan yüzey temizleyiciler de, zemin için oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Büro Gereçleri Nasıl Temizlenmelidir

Büro gereçleri, büro temizlik setleri yardımı ile hassas ve özenli bir şekilde temizlenmelidir. Kullanılacak farklı bir ürün, gereçlerin kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilmektedir. Günün büyük bir bölümünün bürolarda geçirildiği düşünülür ise, temizliğin doğru şekilde ve düzenli yapılmasının ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.

Elektronik cihazlar fazla sulu şekilde silinmemeli ve büro temizlik setlerinde mevcut olan antibakteriyel malzeme ile temizlenmelidir. Temizlik, gün içinde fazlaca temas edilen masa üstündeki araçlar başta olmak üzere, elektrik düğmeleri gibi yerlerin hijyeninin sağlanması çerçevesinde şekillenmelidir.

Büro Temizliği Sonrası

Büro temizliği yapıldıktan sonra, genel olarak bir kontrol yapılarak, eksik kalan yerler olup olmadığı belirlenmelidir. Fazla sulu ya da yanlış ürünle silinen yüzeylerde iz varsa, doğru ürünle tekrar silinerek leke kalmaması sağlanmalıdır. Büro temizlik setleri, temizliğin kolaylaşması ve hijyen şartlarının yerine getirilmesi açısından oldukça yeterlidir. 

Kullanım sırasında ve sonrasında belli bir süre daha koruyuculuğunu sürdürürken, doğru ürünler sayesinde silme ve toz alma aşamalarında zorlamadan tertemiz yüzeyler sunmayı sağlar. En çok kullanılan kül tablası, telefon ahizesi gibi gereçler de bakteri oluşumunu engelleyen büro temizlik setleri içerisindeki ürünler ile hem temiz hem hijyenik olmaktadır.