Ofis Malzemeleri

Ahçı Kepi 10’Lu*50 Pkt

Ahçı Kepi özellikle restoranlarda ve cafelerde sürekli kullanılan ve hijyen için çok önemli olan eşyalardan biridir, hiçbir profesyonel mutfaktan eksik olmaması gereken bir malzemedir.

Saç ve terin mutfağa düşmesini önlemenin en kolay ve geleneksel yolu bir ahçı kepidir. 19. yüzyılın ortalarından beri ter ve saç tuzağı olarak kullanılan bu külah, artık günümüzde çalınan şefler için vazgeçilmez bir aksesuardır. Cebe sığabilen ve yemek üretimi alanına yapan kişinin kafasından herhangi bir şey düşme riskini önlemek için kullanılır. Bazı kepler ceplidir ve bu çok da sağlıklı değildir. Bunu kapatmak için alt veya iç kapak ile yapılmalı ve bu çalışma önlüklerinde düğmeler yerine aynı riskten cırt bant kullanılmalıdır. 

Şefler ve ahçılar çalışırken Ahçı Kepi dışında giydikleri kıyafetlere de çok dikkat etmelidirler;

  • İş kıyafetlerinizin vücut yapınıza uygun ve rahat olduğundan emin olmalısınız.
  • Kıyafet açısından; rahat, sade, temiz ve işinize uygun renklerde görünmek önemlidir. Kirli alanlarda koyu, temiz alanda açık renkli giysiler giyin.
  • Üretim alanını kirli iş elbiseleri içinde bırakmayınız.
  • Olası kıyafet alternatifleri acil bir dökülme ya da farklı bir olay olay ihtimaline karşı her zaman sağlanmalıdır. Alternatifler temiz ve hazır durumda olmalıdır.
  • Mutfak dış giyiminde aşçılar, hareketi kısıtlamayan ceketler ve rahat kumaşlardan yapılmış pantolonlar tercih edebilirler. Ceket güzel görünmeli ve rahat çalışmanız için ihtiyaç duyduğunuz hareketi sağlamalıdır.
  • Yemek yapmak benzersiz olabilir, ancak bir meslek olarak çok zordur. Gıda üretimi büyük özen ve dikkat gerektirir. Aşçıların rahat ve pratik kıyafetler giymeleri tavsiye edilir. Harika lezzetler yakalarken farklı zevklere hitap eden yaratıcı bu işin en verimli şekilde yapılabilmesi için en rahat ve temiz kıyafetlerle çalışılması gerekir.