Ofis Malzemeleri

Adaçayı 1000 Gr

Adaçayı bitkisi ile harika bir çay içebilir, grip ile savaşabilir ya da baharat olarak bile kullanabilirsiniz. Tıbbi adıyla Salvia, farklı damarları ve gri rengi olan yeşil, sivri bir bitkidir. Tadı yumuşak ve tatlıdır. Kuru yaprak ve un şeklinde de mevcuttur. Bakterilerle savaşan, Alzheimer hastalığına karşı koruyan ve birçok faydası olan antibakteriyel bir bitkidir.

Bu ailedeki diğer otlar kekik, lavanta, nane ve biberiyedir. Ortadoğu ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Yaz başında beyaz, pembe ve rengarenk çiçekler açar. Sabun ve pirinç ürünlerinde de adaçayı kullanılır. Adaçayı, K, B6, C, E, A, B3 ve B9 vitaminlerini içerir. 

  • Menopoz ve menstrüasyon için faydalıdır

Menopoz döneminde östrojen eksikliğine bağlı hormonal dengesizlikleri düzenler. Adaçayındaki bileşikler, menopoz sırasında aşırı terlemeyi, yanmayı ve sinirliliği gidermeye yardımcı olan östrojen içerir. Aynı zamanda düzensiz adet kanaması ve dismenore için de faydalıdır.

  • Sindirim sistemine faydalıdır

Sindirim sistemine karşı iyidir, mideyi rahatlatır. Bağırsaklarda oluşabilecek iltihap ve sorunları tedavi etmek için kullanılabilir.

  • Adaçayı Kötü kolesterol ve diyabet için faydalıdır

2-3 hafta adaçayı günde iki bardak çay olarak almak kolesterolü artırır ve kolesterole karşı etkilidir. Yaprak ucu 2 şeker hastaları için faydalıdır. Karaciğerde biriken glikoz salınımını düzenleyerek tip 2 diyabet oluşumunu engelleyebilir. 

  • Kemiklere iyi gelir

K vitamini içerdiği için kemik koruması için güçlendirici bir etkiye sahiptir. Adaçayı günlük yaşamınıza dahil etmek kemik incelmesini ve kırılmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

  • Cilde iyi gelir

Adaçayı içeren kremler antibakteriyel özelliklere sahiptir ve egzama, sedef hastalığı ve sivilce gibi cilt sorunlarına yardımcı olur. Cilt yaşlanma belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olur.

  • Ağız ve dişeti hastalıklarında etkilidir

Her gün taze soğutulmuş adaçayı ile gargara yaparak boğaz ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Gargaradan sonra bir saat boyunca hiçbir şey yemeyin veya içmeyin. Adaçayı ayrıca dişleri beyazlatma özelliğine de sahiptir.