Ofis Malzemeleri

A4 Kağıt ve Toptan A4 Kağıt Alımı Avantajları

A4 Kağıt ve Toptan A4 Kağıt Alımı Avantajları, üzerinde durulmaya değer bir meseledir. A4 Kağıt dünyada kullanımı en yaygın olan kağıt boyutudur. Dünyada ve uluslararası çevrede, sıklıkla A4 kağıt kullanması için çeşitli nedenler bulunmaktadır. A4 kağıt kullanımın yaygın olmasındaki en önemli birinci neden, baskı alanında % 3,85’lik bir artış sağlamasıdır (2,5 cm kenar boşluklarıyla). Bu yazıda, Toptan kırtasiye ürünleri avantajlarından  A4 kağıt, direkt olarak kağıdı verimli kullanmaya ve kağıt tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Düşük kağıt maliyetleri, daha az çevre kirliliği ve daha az atık maliyetleri anlamına gelmektedir.

Kağıt tüketimini azaltmanın yanı sıra, A4 kağıt kullanmak, daha düşük kağıt maliyetlerine sebep olur. Bu da daha az çevre kirliliği ve daha az kağıt kullanımı, dolayısıyla düşen atık imha maliyetleri olarak yansır.

Toptan A4 Kağıt alımı yapmanız söz konusu olduğunda çok fazla harcama yapıyor gibi gözükseniz de, aldığınız ürünün birim fiyatını azaltmış, dolayısıyla doğrudan toplam maliyetinizi düşürmüş olursunuz. Toptan A4 Kağıt alımı değil de, az sayıda ürün satın alımıyla toplam faturanızı artırmak yerine, makul bir miktarda toplu olarak bir şey satın almak sizin için her zaman daha makuldür.

Kağıt malzemeleri, durduğu yerde bozulmaya uğramaz. Toptan A4 Kağıt alımı yaparak, ürünlerinizi depolama problemi bulunmadığı takdirde istediğiniz kadar saklayabilirsiniz. 

Toptan A4 Kağıt alımı yaptığınızda, stokta kırtasiye ve kağıt malzemelerinizi depolar ve acil durumlarda bir sonraki mal tedarikini bekleme riskini bertaraf etmiş olursunuz. Toptan A4 Kağıt alımı yapmanın bir diğer önemli avantajı da budur.

Özetle, Toptan A4 Kağıt alımına yönelmek, size geniş ölçekli bir tasarruf yaratma imkanı sunar. Doğrudan, üretici üzerinden tedarik hizmeti almak size büyük avantajlar sağlayacaktır. Toptan A4 Kağıt alımıyla, satış fiyatları üzerinden pazarlık kabiliyetiniz daha geniş, mevsimsel indirimlerden yararlanma şansınız daha yüksektir.

Büyük ölçekli yaptığınız Toptan A4 Kağıt alımlarında, gereksiz ve fazla mal satın almadığınızdan emin olmak için, kağıtlarınızın ne kadar sürede tükendiğini ve bunları satmak için gerekli olan süreyi muhakkak hesaba katmalısınız.

A4 Kağıt ve Diğer Kağıt Boyutları Hakkında Detaylar

Daha çok, Kuzey Amerika’da ise; ‘Letter’, ‘Legal’, ‘Tabloid’ denen ve diğer standart olmayan boyutları kullanılmaktadır. Bunları A4 Kağıt, diğer A serisi veya B serisinden farklıdır. Boyut türlerine ve farklarına göre, bunlar şöyledir: “LTR: 21,59 cm 27,94 cm 603,22 cm2”, baskı alanı (2,5 cm kenar boşlukları) 16,59 cm 22,94 cm 380,57 cm2 (toplamın % 63,09’u), A4 kağıt tam sayfa 21.01 cm 29.69 cm 623.72 cm2, LTR’den farkı -2.71% 6.27% 3.40% baskı alanı (2,5 cm kenar boşlukları) 16,01 cm 24,69 cm 395,22 cm2 (toplamın % 63,37’si), LTR’den farkı % -3,52% 7,64% 3,85)

Yukarıda da ifade edildiği gibi, LTR’den A4 kağıda geçiş, baskı alanında % 3,85’lik bir artış sağlar (2,5 cm kenar boşluklarıyla). Değişken kağıt maliyeti, alanıyla doğrudan ve doğrusal olarak ilişki içindedir. Daha küçük tabakalar daha az odun hamurundan (ve diğer kağıt bileşenlerinden) imâl edilir. Bir A4 kağıdı sayfasının baskı alanı bir LTR sayfasından % 3.85 daha fazla olmasına rağmen, toplam alanı yalnızca %3.40 daha büyüktür. Bu % 0,45’lik fark, LTR’den A4 kağıda geçişte net bir verimlilik kazancı anlamına gelir. Uzun vadede, baskı maliyetinden % 0,45 oranında tasarruf etmenizi sağlayan bir kazançtır bu. Bu küçük bir yüzde, ancak kağıt endüstrisi çok büyük olduğundan ve kazanılan fayda sonsuza dek mevcut olacağından, bu tasarruf uzun vadede büyük bir anlam ifade eder.

Kenar boşlukları kağıt tüketimi bağlamında çok büyük bir fark yaratır. A4 kağıt kullanmasanız bile, kağıtlarınızdaki kenar boşluklarını 2,5 cm’den (1 inç) 2,0 cm’ye (0,8 inç) çekmeyi düşünün. Kağıt üzerinde bunu farketmeyebilirsiniz, ancak, bunu yaparak sayfanızdaki baskı alanını % 10’dan fazla artırmayı başaracaksınız.  (hem LTR hem de A4 kağıtlarda).

Burada, kağıt üreticilerinin, ürettikleri metrekare başına aynı geliri elde etmeye devam edeceğini, ancak tüketici için, her bir A4 kağıdının daha verimli kullanılması nedeniyle % 0,45’lik bir tasarruf gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca, baskı ve fotokopi işleminin, A4 kağıt  maliyetine ek olarak baskı başına bir maliyete yol açtığı durumlarda, yazdırmak veya kopyalamak için % 0,45 daha az A4 kağıda ihtiyacımız olacağı için bu hususta da tasarruf etmiş oluruz.

İstatistiklere göre, dünya kağıt endüstrisinin hacmi 400 milyar $ kadardır. ABD’nin Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı Çevresel Enerji Teknolojileri Bölümü’ne göre, “Amerika Birleşik Devletleri her yıl 90 milyon tonun üzerinde kağıt tüketmektedir. Bu kağıt kullanımı kişi başına ortalama 700 pound [700 / 2.2 kg]’tur. Standart ABD ofis kağıdı 20 lb. ağırlıktadır. Bir tonda yaklaşık 200.000 bu tür yaprak vardır. 100 ila bir pound ve yaklaşık 6 ons vardır. Bu tür kağıtların bir topağı 500 yapraktır, bu nedenle başına 400 topak vardır ton ve her bir topak 5 libre ağırlığındadır. Kağıt fiyatları değişebilir, ancak tipik bir toplu maliyet 1.000 $ / tondur, bu da 500 yapraklık bir topak başına 2,50 $, yaprak başına yarım sent, pound başına 50 sent veya ons başına 3 senttir. Tipik ABD ofis çalışanı her yıl yaklaşık 10.000 sayfa kopya kağıdı kullanır. ABD’deki Kağıt Tüketimi, birkaç on yıl boyunca her milyon dolarlık GSYİH için yaklaşık 17 ton ile dikkat çekici bir şekilde sabit kalmıştır. Bu da kağıt tüketiminin ne boyutlarda olduğunu bize anlatır.

A4 Kağıt Tüketimini Azaltmanın Faydaları:

A4 Kağıt tüketimini azaltmanın; daha düşük kağıt maliyeti, daha az kirlilik, daha az kağıt kullanımı, daha az atık imha maliyeti, daha düşük depolama maliyeti, daha az enerji kullanımı, doğaya daha az zarar verilmesi -yani daha az ağaç kesilmesi-,  daha az kağıt hamuru kullanımı, “Geri dönüştürülecek, yakılacak veya depolanacak” daha az atık depolama kapasitesi anlamına gelmektedir.

US Letter (Amerikan A4 Kağıdı) ve A4 Kağıdı Farkları

İki kağıdın boyutu, milimetre cinsinden farklıdır. US Letter (Amerikan A4 Kağıdı) daha geniş, A4 sayfaları ise daha uzundur. A4 sayfaların genişliği 210 mm ve uzunluğu 297 mm’dir. A4 kağıt boyutlu sayfalar, uluslararası kabul görmüş ISO 216 sisteminin parçasıdır. Bu kağıt tipi, en yaygın olarak ev ve ofis yazıcılarında kullanılır. Standart kopya kağıdı haline gelmiştir.